Dnes

  • Pátek 27. ledna 2023
  • Svátek má Ingrid

Rozhodlo první kolo. Post senátora obhájil Zbyněk Linhart

04. 10. 2020

Ústecko – Bývalý dlouholetý starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart má splněno. O přízeň voličů se ucházel na Děčínsku a hned v prvním kole se přehoupl přes hranici padesáti procent. Ta mu zaručuje, že bude pokračovat v horní komoře Parlamentu v dalším šestiletém období.

Senátorem je Linhart od roku 2014, kdy vystřídal ve funkci sociálního demokrata Jaroslava Sykáčka. Do voleb šel s podporou STAN a SLK. Staronový senátor tušil, že by se mohl zabodovat natolik, že bude stačit první kolo. Několik stran ho podpořilo tím, že nepostavilo protikandidáta.

KO v prvním kole

Na svém twitterovém účtu si hned po zvolení Zbyněk Linhart zavtipkoval. Boxerskou terminologií dal soupeřům ko v prvním kole a připsal si ojedinělý primát. Nikdo jiný z kandidátů nepostoupil tak suverénně. Na druhém místě se zhruba 19procentní podporou Jiří Anděl nominovaný hnutím ANO. Na třetí pozici figuruje ředitel dětského domova z Rumburku Leoš Moravec nominovaný SPD se ziskem 11 procent hlasů.

Tvůrce parku
Linhart předsedá v senátu výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Mezi jeho výrazné úspěchy patří podílení se na vzniku národního parku České Švýcarsko na hranicích se Saskem. Varnsdorfský rodák působil ve funkci starosty Krásné Lípy od roku 2002. V kampani měl za hlavní heslo otočit senát na sever.

Souboj demokratů

Na Lounsku nakoukli do druhého kola Ivo Trešl za STAN a Vladimír Drápal, kterého vyslalo sdružení čtyř stran ODS, TOP, KDU a KAN. Oba kandidáti mají podobné vyhlídky do dalšího klání, získali přes dvacet procent hlasů a hlásí se k demokratickým principům. Schyluje se k zajímavé konfrontaci dvou silných kandidátů.

Šla z kola ven

Voliči spočítali eskapádu za řízení v opilosti senátorce Zdeňce Hamousové za ANO. Před časem ji Horní komora Parlamentu vydala k trestnímu stíhání a v prvním kole zapsala výsledek přes deset procent. Od starostky Žatce dalo hnutí ANO ruce pryč a letos se objevila v barvách Unie pro sport a zdraví.

Autor: