Dnes

  • Pondělí 26. července 2021
  • Svátek má Anna

Romea: První pitva Floyda taky ukázala něco jiného. Rada Vlády pro romskou menšinu žádá Hamáčka o prošetření!

22. 06. 2021

zdroj fota: youtube.com

Teplice – Případ, který se stal v Teplicích, působil jako katalyzátor společenského dění. Otázkou bylo, zda policisté použili při pacifikování problematického občana přiměřených prostředků. Ten totiž následně v sanitce zkolaboval a umřel. Zásadním kormidlem v případu se stal výsledek soudní pitvy, která dala za pravdu Policii ČR. S výsledky pitvy nesouhlasí organizace Romea.

Čekání je u konce. Po zveřejnění výsledků soudní pitvy je jasné, že policisté svůj díl viny na úmrtí muže v Teplicích nenesou. Zastal se jich i ministr vnitra Jan Hamáček. „Zasahující policisté mají mou plnou podporu. Pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že Policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů a policistek jsme v první desítce nejbezpečnějších zemí světa,“ napsal na oficiální facebookový profil.

Zdrogovaný agresor

Radost z výsledků pitvy měli i příslušníci policie, kteří čelili kritice, zda jejich donucovací prostředky nebyly za povolenou hranou. „Žádný český Floyd“. Zákrok proti několikanásobnému recividistovi, který pod vlivem OPL demoloval auta ve svém okolí a nedbal žádných výzev policistů, proběhl v souladu se zákonem a neměl žádnou souvislost s úmrtím zemřelého. Potvrdila to soudní pitva,“ uvádí Twitter Policie ČR.

Téma rezonovalo i mezi politiky v Ústeckém kraji. Například poslankyně Tereza Hyťhová, která byla zvolená do parlamentu za SPD a pak převlékla dres přestupem do Trikolóry, se vyjádřila na oficiálním facebookovém profilu zveřejněním statusu Policie ČR a komentářem. „Velmi si vážím práce našich policistů, i když to nemají vůbec jednoduché! Tohle je jeden z těch případů, kdy policie správně zakročila, ale náhle se na internetu začala šířit myšlenka, že jde o “českého Floyda”. Tady nejsme v USA, ale v ČR. Já si práce naší policie vážím a děkuji za ní!“

S verdiktem a posudkem soudní pitvy nesouhlasí organizace Romea. “Někteří Romové mají na celý zásah jiný názor a Roma, který v Teplicích zemřel označují jako romského George Floyda,“ stojí v článku organizace. Podle jejich názoru Jan Hamáček svým vyjádřením zcela ignoroval výzvu občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, kteří ho žádali, aby věnoval svou pozornost tomuto případu.

ČTĚTE TAKÉ
Pieta se vymkla kontrole. V Teplicích řídili demonstraci neznámí lidé megafonem

Celý incident natočil jeden z občanů na mobilní telefon. NA videu je vidět policejní zákrok, ale nikoliv co mu předcházelo. Jeden policista mu drží nohy, druhý pak klečí několik minut na jeho krku. Třetí policista pomáhá křičícího muže spoutat. „Na konci videa se zakleknutý muž již nehýbe. Policie ale tvrdí, že muž zkolaboval až v sanitce a následně zemřel,“ zastává názor organizace Romea.

Lidé na místo policejního zákroku v Teplicích nosí svíčky a květiny. U pietního místa se objevil nápis „Na romských životech záleží.“ Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny žádají ministra vnitra ČR Jana Hamáčka, aby věnoval svou pozornost případu a přidali své prolhášení.

Prohlášení

My, občanští členové RVZRM, požadujeme důsledné prošetření úmrtí Roma v Teplicích, ke kterému došlo v sobotu 19. června 2021.

K tomuto rozhodnutí nás vede existující záznam policejního zásahu natočený na mobilní telefon i fakt, že dotyčný po zásahu v sanitce zemřel. Okamžité vyjádření policie, že muž zemřel v důsledku předávkování, nikoli policejního zásahu, nás vede k potřebě dalších informací, především výsledků nařízené soudní pitvy.

Zjevná podobnost případu se smrtí Afroameričana George Floyda, který zemřel po zásahu policie v USA v červnu 2020, kdy bylo použito velmi podobných technik, otevírá zásadní celospolečenské téma, kterým je adekvátnost použití donucovacích prostředků při zásazích policie. Odsuzujeme policejní i jakékoli jiné násilí.

Celý text najdete na http://www.romea.cz/cz/zpravodajstvi/domaci/obcansti-clenove-romske-rady-zadaji-aby-se-ministr-vnitra-hamacek-venoval-pripadu-smrti-roma-v-teplicich.zadaji-dusledne

Autor: Jiří Šlaj