Dnes

  • Čtvrtek 26. května 2022
  • Svátek má Filip

Riziko výsledků voleb. „Vláda ČR se musí věnovat sociálním problémům v našem kraji,“ upozornila Lenka Simerská ze Strany zelených

26. 10. 2021

zdroj fota: archiv Lenky Simerské

Litoměřice – Výsledky letošních parlamentních voleb rozdaly karty ve prospěch demokratických stran, které budou pracovat s velkým očekáváním u občanů. Podle Lenky Simerské to byla více volba proti současnému vládnímu stylu než pro programy jednotlivých stran. Voliči dali přednost možnosti podpořit demokratické bloky před malými subjekty.

„Náš program byl ve čtyřech oblastech hodnocen jako nejlepší, přinášíme moderní a inovativní řešení a zkušené lidi. Ale soutěžit s kampaní za 90 milionů s milionem a půl nebylo možné,“ prohlásila pro Naseustecko.cz lídryně kandidátky v Ústeckém kraji.

Co hodnotíte jako pozitivní výsledek letošních parlamentních voleb?

Jsem ráda, že zvítězily demokratické strany, které, doufám, sestaví vládu. Také je pozitivní, že komunisté už nebudou na parlamentní úrovni mluvit do věcí a ovlivňovat hlasování.

Je něco, co je naopak alarmující?

Co mě netěší je propad progresivních Pirátů, úplný výpadek sociální demokracie a vysoké procento hlasů, které propadly pro levici a populisty. Zvlášť u nás v sociálně problematickém Ústeckém kraji se nová vláda bude muset věnovat tématům jako je vyloučení, chudoba, levná práce, bydlení a financování sociální práce. Pokud to neudělá, bude mít mnoho lidí pocit, že nikdo nerozumí jejich světu a nemají nikde svůj hlas. Za čtyři roky bychom se pak mohli divit, kdo by toho využil a jak by mohl vzrůst populismus.

Jak se na díváte na výsledek voleb optikou zisku Strany zelených?

Pro nás je to samozřejmě neúspěch. Rozumíme ale volbě jedné z koalic, pro kterou se rozhodla řada voličů a voliček, kteří nám dali najevo, že by za jiných okolností volili nás. Tyto volby byly spíše vyjádřením se proti než hlasem pro určitý program, lidi a myšlenky. Proto je pro nás těch získaných více než 53 tisíc hlasů závazkem, že je zde stále nemalé množství lidí, kteří Zeleným důvěřují. Moc děkuji i všem, kdo nás volili v Ústeckém kraji, kde máme ze všech krajů nejlepší výsledek.

Co bude Strana zelených podnikat, aby na pro voliče atraktivnější?

Problém je, že jsme atraktivní pro řadu lidí a potenciál 7,7 procent, který nám naměřil průzkum České televize, není jen číslo. Náš program byl ve čtyřech oblastech hodnocen jako nejlepší, přinášíme moderní a inovativní řešení a zkušené lidi. Ale soutěžit s kampaní za 90 milionů s milionem a půl nebylo možné, i když jsme udělali maximum. Teď budeme velmi intenzivně řešit, co dál – aby měla ekologická, sociální politika a ženy silnější hlas, protože to jsou témata, která neseme. Klimatická krize, stav naší krajiny i postavení žen se samy nevyřeší a Zelení musí být pro to, aby tyto problémy mohli pomáhat účinně řešit, mnohem silnější. Jak k tomu dospět bude hlavním bodem debaty, která nás nyní čeká.

Autor: Jiří Šlaj