Dnes

  • Středa 29. června 2022
  • Svátek má Petr a Pavel

Říše moci Romana Berbra je zranitelná, ale na svazu se chodí po špičkách. „Pojďte změnit fotbal odspodu,“ vyzývá Šmicer!

17. 11. 2020

Zdroj fota: koláž autora

Ústecký kraj – Kdy jindy, když ne teď, kdo jiný, když ne my? Známé heslo Sametové revoluce se hodí i na situaci v českém fotbalu. Po zatčení a obvinění dvaceti osob ohledně ovlivňování výsledků nižších soutěží se může český fotbal nadechnout z plných plic. Dopomoci k tomu má i iniciativa bývalých reprezentantů s názvem Fotbalová evoluce. „Změň svůj okres, změníš český fotbal,“ zní hlavní krédo.

Jak je tématika očisty českého fotbalu důležitá vyjádřil v oficiálním videu výzvy Fotbalová evoluce herec a legenda seriálu Okresní přebor Ondřej Vetchý. „Fotbal je strašně důležitý a stal se součástí našich životů. Musíme ho očistit, jinak budeme mít život o dost smutnější a o hodně se připravíme,“ řekl herec. S výzvou přišli fotbalové osobnosti v pátek třináctého. Snad jim místo smůly přinese řadu pozitivních ohlasů. Doposud získala stránka na Instagramu přes tisíc odběratelů. A zájem roste každým dnem.

Na Facebooku už se k výzvě připojil Karlovarský fotbalový svaz a dva ligové kluby. Mezi nimi jsou Teplice a Slezský Opava.

Zapojení známých osobností

Do ruky mikrofon vzal i vítěz Ligy mistrů s Liverpoolem a osobnost českého fotbalu Vladimír Šmicer. Fotbalista, který začínal s fotbalem v malebné obci Verneřice v Českém středohoří patří mezi mluvčí iniciativy. „Uběhl asi měsíc od zatčení Romana Berbra a FAČR (Fotbalová asociace České republiky) vydal jedno prohlášení. Tato iniciativa vznikla proto, že se vůbec nic neděje,“ prohlásil jeden z hlavních představitelů Vladimír Šmicer. Ten byl spolu s ostatními zklamán, že místo rázného postupu svazu je ticho po pěšině. „Trochu tady suplujeme svaz, čekal jsem, že s tím přijdou, ale nic takového se nestalo,“ povídal bývalý český reprezentant.

Chtějí hlavně pomoci

Známé osobnosti jako Jan Koller, Tomáš Sivok, Milan Baroš či Rudolf Řepka si přejí lepší směřování tuzemského fotbalu. Je jim zřejmé, že zatčením a odstoupení místopředsedy Romana Berbra boj o lepší prostředí nekončí. „Žádný tlak na svaz nevyvíjíme, přišli jsme fotbalu pomoct od toho morálního bahna, který tady bylo třicet let,“ říkal s mikrofonem v ruce Šmicer.

Požadavky Fotbalové evoluce

Své směřování cílí především na okresy, kde je potřeba se změnou začít. Apelují proto na všechny, kterým to není jedno, aby se nebáli a šli fotbal změnit k lepšímu. „Chceme čistý a dobrý fotbal. Bez úplatků, lidé se kolikrát smějí tomu finálnímu produktu a je nám z toho smutno. Cítíme povinnost zapojit morálně zdravé lidi, kterých je hodně, ale kteří byli systematicky ničeni. A pokud tohle svaz nechápe, potom chápu, že tady takový systém fungoval. Svaz by měl být s námi proti lidem, kteří na fotbalu jen parazitují,“ vysvětloval Šmicer.

Autor: