Dnes

  • Sobota 21. ledna 2023
  • Svátek má Běla

Řidiči pozor! Tady si Most lepí rozpočet. Chytré radary už nachytaly tisíce hříšníků

19. 12. 2020

zdroj fota: koláž autora

Most – Smysl nainstalování nové technologie na pěti místech v Mostě měl mít zprvu převážně preventivní charakter. Chytré radary ukazují řidičům aktuální rychlost, kterou projíždějí a dává možnost přizpůsobit ji stanovenému limitu. Ani to bohužel nezapůsobilo na řidiče, aby dodržovali platné předpisy. Město Most uvádí, že překročení rychlosti evidovali u více než tisíce hříšníků v ulici Pod Lajsníkem a apeluje na zlepšení situace.

Měření rychlosti není jedinou funkcí, kterou chytré radary disponují. Na základě snímání SPZ lze identifikovat majitele motorového vozidla, který se neřídí platnými dopravními předpisy. A takového řidiče pokutovat. Další podstatnou funkcí je sběr anonymních dat, který je základem pro tvorbu statistických ukazatelů o dopravní vytíženosti jednotlivých oblastí. „Jsou to údaje jako například, jak jsou silnice vytížené, tedy počet vozidel, která projela kolem radaru ať už v jeho směru či v protisměru, druhy vozidel podle jejich velikosti a třeba i to, jestli řidič před měřičem zabrzdí nebo rychlost nijak nezmění, ba i dokonce sešlápne plyn a na rychlosti přidá,“ uvádí tisková zpráva města Most.

Tisíc přestupků za den

Ze zprávy města je patrné, že řidiči porušují rychlost zcela běžně. Podle statistických dat je míra nedodržování pravidel silničního provozu vysoká, za jeden měsíc projede kolem radaru v ulici Pod Lajsníkem v průměru projede skoro 300 tisíc vozidel a z toho téměř 40 tisíc řidičů přesáhne dovolenou rychlost. „Pokud bychom se na to podívali v rozmezí jednoho dne, pak denně překročí rychlost více než 1300 řidičů. Takto vysoké číslo je třeba z bezpečnostního hlediska omezit,“ apeluje město na řidiče.

V souvislosti s nepříznivou situací na vozovkách nakoupilo město Most nový systém radarů. Tyto nové radary umožní městu změření řidičů naostro a následně jim umožní udělit pokuty za překročení dovolené rychlosti. „V nejbližší době tedy dojde k umístění nového systému radarů na výše zmiňovaná stanoviště a jako první by si mohli řidiči nový radar vyzkoušet na vlastní kůži již na přelomu tohoto roku,“ upozorňuje na oficiálních stránkách město Most.

„Ušetříte tak své peněženky a nám práci navíc,“ apeluje město.

Kdo by chtěl ušetřit zbytečně vyhozené peníze za dopravní přestupek, měl by si vzít apel k srdci.

Autor: