Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

Rekultivace hnědouhelných dolů je zas o krok blíže, vláda dala zelenou

07. 04. 2021

redakce

Úterní zasedání vlády mimo jiné doprovázelo i téma důležité pro Ústecký kraj. V programu schůze byla zařazena zpráva o výstupech z analýz ohledně vodohospodářské soustavy a jejího potenciálu v Ústeckém kraji. Některé doly čeká rekultivace, jak tomu bylo dřív pro důl Ležáky a Chabařovice v Ústeckém kraji. Vláda analýzy schválila a dala tak zelenou k dalšímu projednávání realizace.

Lom ČSA, nacházející se mezi Vysokou Pecí a Horním Jiřetínem, by měl podstoupit zaplavení pro vznik nového jezera v rámci rekultivace krajiny. Předložená studie však upozorňovala na fakta o ekonomické nevýhodnosti zaplavování, které by se prodražilo až na 780 milionů korun. Podle studie je tedy stěžejní vypracovat výpočty pro výstavbu přečerpávací elektrárny a technicko-ekonomickou studii pro budoucí jezero Libouš, které by se mohlo propojit s Nehranickou nádrží, vybudované na řece Ohře. 

Podobná rekultivace byla pro veřejnost otevřena v září minulého roku. Hnědouhelný lom Ležáky byl zaplavován po dobu šesti let a jeho plocha je větší, než Máchova jezera. Jezero Most stálo ministerstvo financí 2,5 miliardy korun. Milada je dalším jezerem, které bylo prvním velkým projektem rekultivace oblasti po hnědouhelné těžbě. Přístupné veřejnosti je od roku 2010 a jeho napouštění trvalo devět let.

Veškeré projednávání mají příslušné úřady zpracovat do března příštího roku. Zaplavení lomů by tak napomohlo ke vzniku jezer a elektrárny. Cílem je obnovení území do stavu před těžbou hnědého uhlí a realizaci nového fungujícího ekosystému tak, jak se to povedlo u jezer Milada a Most. 

Autor: