Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Řehák: Připravme Ústecko na dobu pouhelnou. Lídr Spojenců pro kraj chce těžit z fondu Spravedlivé transformace

28. 09. 2020

Ústí n. L. – V čase předvolebním dala redakce Naseustecko.cz prostor kandidátům na hejtmana, aby se vyjádřili k pěti stejným otázkám. Dalším v pořadí, kdo nám zaslal odpovědi, byl teplický pedagog Jiří Řehák, který vede kandidátku Spojenci pro kraj.

S jakým volebním výsledkem byste byl spokojený?

S takovým, který nám umožní nastartovat v kraji potřebné změny. Chtěli bychom se dostat přes deset procent a podílet se na vytvoření demokratické nepopulistické koalice

Co byste případně jako hejtman pro kraj udělal?

Prosadil do rozhodujících míst odborníky. Otevřu okna a trochu vyvětrám krajský úřad.

Jaká témata máte ve svém programu pro krajské volby?

Tématem je mimo jiné dostupnost zdravotní péče, regionální rozvoj kraje a mnoho dalších oblastí. Abych byl konkrétnější, tak vybírám například, aby kraj pomohl revitalizovat sídliště a také chceme obnovit takzvanou Kozí dráhu.

Co považujete za nenaplněný potenciál?

Kraj nevyužil svůj potenciál, podporuje průmyslové zóny a nedává důraz na inovace.

Jaké nejpalčivější problémy vnímáte?

Je nutné se připravit na dobu po uhelnou. A to Ústecký kraj nedělá. Je nutno poskytnout stejnou zdravotní péči v celém kraji. Ani to kraj podle mého názoru nedělá. Co mi dále vadí je fakt, že kraj nemá vizi. Bez toho se nedá nikam směřovat, je to špatně.

Jaká je situace ohledně těžby uhlí?

Dekarbonizace musí nastat. Současné limity jsou nastaveny tak, že by se mělo dotěžit v roce 2035. Většina vládní koalice hledá cesty, jak limity prolomit. Chápeme konec těžby jako šanci. Představa z devatenáctého století, že uhelné regiony jsou bohaté, to už dnes neplatí. Dnes naopak patří takové regiony k těm nejchudším.

Jak byste využil dobu bez uhlí?

Velká šance je čerpat prostředky z fondu Spravedlivé transformace, ve kterém jsou uloženy miliardy. Jsou k tomu, aby kraj chytil druhý dech. Představuji si to tak, že se otevře výraznější spolupráce s univerzitou inovačními centry. Propojí se vlakové spojení Praha a Drážďany. Musíme dbát na kvartér a kvintér. Musíme dát velký pozor, aby to nedopadlo jako s programem ROP Severozápad, který byl sprostě rozkraden politickými šíbry.

Autor: