Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Ředitelka ZŠ Jiříkov: „S nařízením MŠMT se neztotožňuji“

08. 04. 2021

ilustrační foto

Postupné rozvolňování opatření se blíží s koncem nouzového stavu. První stupeň základních škol čeká od příštího týdne rotační výuka za přísných hygienických podmínek. Po celé republice začne plošné testování všech přítomných žáků a pedagogů otevřených škol, jak na to reagují jednotlivé školy? Hygienická stanice v čele s Jaroslavou Šimůnkovou chce za oblast Děčínska požádat o odklad otevření. Situace je zde stále vážná a čísla nakažených koronavirem jsou vysoká.

Děčínsko své žáky v lavicích možná neuvítá. Podle Šimůnkové není situace natolik bezpečná, aby k rozvolnění došlo příští týden. Navrhne tak ministerstvu zdravotnictví týdenní odklad. Počet nakažených je na Děčínsku v celorepublikovém srovnání nejhorší. Poslední dny počet nakažených stoupá a překročil hranici denního nárůstu 500 obyvatel.

Testovat? Nechceme!

Ředitelka základní školy v Jiříkově, Miroslava Kubešová, se k celé situaci a rozvolňování v rámci školství oficiálně vyjádřila. Nesouhlasí s plošným testováním žáků ve škole, a požádala tak starostu Michala Majáka o podporu a následné předložení návrhu dalším školám. Ředitelka tak žádá o možnost testování žáků z pohodlí domova. Podle jejího názoru je testování uvnitř školy psychickým nátlakem pro dítě i přes to, že s ním může být přítomen jeho zákonný zástupce, jak vysvětloval na tiskové konferenci ministr školství, Robert Plaga.

„Všechny tyto otázky vytvářejí silné napětí, které zhoršuje psychický stav dětí. Ty tak mohou v návaznosti na povinné testování ve škole prožívat neúnosně silné pocity strachu, který může vyvolat vysoký stres vedoucí v krajních situacích až k vážným psychickým onemocněním jako jsou deprese, sebepoškozování, apatie, rezignace a širokou škálu psychosomatických obtíží,“ vysvětlovala Kubešová. Pokud by návrh domácího testování neprošel, hodlá podpořit rodiče, kteří své děti na tomto základě do školy nepustí. Jak hodlá výuku nahradit ale zatím nezveřejnila.

Tento výrok měl obrovský dosah. Přes tisíc lidí příspěvek na Facebookových stránkách školy sdílelo a reakce jsou spíše pozitivní. Někteří rodiče děkují ředitelce za přístup a ochranu dětí, někteří si ale našli čas i na kritiku: „No hele, ale jednoduché. Pamatujte si ty lidi, co se tady rozplývají a děkují. Když pak, nedej bože, dostane ve škole Covid pedagogický pracovník a nezvládne to, můžete všem osobně poděkovat, ale už bude pozdě na omluvu…..Tak hurá do rizika!!!!“ líčí jeden z komentářů.

Zda Děčínské školy opravdu otevřou, není zatím známo, vše se musí projednat na ministerstvu a po jejich vyjádření budou příslušné školy reagovat. Základní školy v obci tak prosí rodiče o trpělivost.

Autor: