Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Radikální škrty v dopravě. Spojů na Ústecku ubude až o pětinu!

18. 01. 2021

zdroj fota: ČD

Ústecký kraj – Radikální změna v celém systému veřejné dopravy v Ústeckém kraji – i s tím počítá návrh rozpočtu, který bude příští týden schvalovat zastupitelstvo kraje. Jedná se o největší redukci autobusových a vlakových spojů. Na scéně pak je nebezpečí většího používání osobních automobilů a s tím související další pokles výpadků příjmů. Začarovaný kruh.

Daňové výpadky v kraji zřejmě povedou k obsáhlé redukci veřejné dopravy. Ústecký kraj chystá seškrtání peněz na dopravu o 220 milionů. Jedná se o desetinu rozpočtu. Změny by se měly promítnout od července. V loňském roce odbor dopravy a silničního hospodářství disponoval  rozpočtem s 3,156 miliardy, letos navrhuje kraj částku 2,748 miliardy korun. Na samotnou dopravní obslužnost mají jít dvě miliardy korun. V letošním roce pak kraj plánuje schodek 770 milionů korun, přičemž výpadky daňových příjmů jsou kalkulovány na částku 1,2 miliardy korun.

„Jedná se o zcela radikální, vlastně až drastickou redukci objednávané dopravní obslužnosti, která poznamená celou soudržnost a celistvost systému, a jen s vypětím úsilí se možná podaří zachovat zásadní síťové vlastnosti a provázání veřejné dopravy celého Ústeckého kraje,“ píše se v materiálu odboru dopravy.

Nutné zlo 

Radní pro dopravu Marek Hrabáč (ANO) pak pro Český rozhlas zdůvodnil tyto enormní zásahy do systému veřejné dopravy nedostatkem finančních prostředků. „Kdyby tam ty peníze reálně nebyly, jako že teď tam nejsou, tak je to pravděpodobně to nutné zlo, které budeme muset udělat. Protože my na to nebudeme mít – a když na něco nemáte, tak to nemůžete objednávat, zdůraznil.

Co se týká úspor, které kraj plánuje redukcí veřejné dopravy o deset procent uspořit, ty se pohybují ve výši 6,5 procent rozpočtu na veřejnou dopravu. Vzhledem k tomu, že škrty začnou platit až od července, tak místo deseti procent, dojde k seškrtání o pětinu. „Větší škrty čekají autobusy: o –12,9 % od července (z původní částky 855,8 milionu na 745,2 milionu korun). Na železnici pak dojde k ke škrtům o desetinu z 1,014 miliardy korun na 912,6 milionu korun,“ uvádí server Zdopravy.cz.

ČTĚTE TAKÉ
Odklepnuto. Doprava v kraji minus 220 milionů, pětina spojů zanikne

Bludný kruh

Bývalý náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM) upozorňuje, že omezení peněz přinese ještě větší škrty dopravních výkonů. „Bude potřeba se domluvit s dopravci na změně smluv. Je nutné si uvědomit, že pokud se například na jednom turnusu s 20 spoji pět škrtne, dál se bude muset platit řidič v práci nebo fixní náklady na autobus. Fakticky se ušetří jen za naftu,“ říká Komínek podle serveru Zdopravy.cz.

Portál také upozorňuje na hrozící bludný kruh. Existuje totiž reálné nebezpečí, že lidé začnou více využívat osobní automobily a veřejná doprava se stane pro lidi méně atraktivní. Což jinými slovy povede k dalšímu prohloubení výpadku tržeb.

Autor: ps