Dnes

  • Neděle 16. května 2021
  • Svátek má Přemysl

Průzkumy staví Bartoše do role premiéra. V divokém mládí koketoval s alkoholem a extremismem

16. 02. 2021

foto redakce

První volební průzkum poslal dosud vládnoucí ANO na druhé místo a prvenství přisoudil Pirátům v koalici se STANem. Pokud by se v nejbližších dnech konaly volby, je dost možné, že by se předseda Pirátů Ivan Bartoš, kandidát v Ústeckém kraji, stal premiérem. Nebo by mu alespoň náležel pokus na sestavení vlády, ačkoli u Miloše Zemana si nemůžeme být jistí ničím. Jaký je Ivan Bartoš, pojďme se podívat na jeho vybrané životní etapy, ve kterých se objevují lehké drogy, alkohol a koketování s extremismem. Jsou to jen hříchy z mládí?

O této fotografii by se dalo říci, že nepotřebuje komentář. Také vyvolala celospolečensky bouřlivou debatu, jelikož je na ní Bartoš vyobrazen s vlajkou Antifa. Tato levicová organizace se pravidelně objevuje i ve Výročních zprávách o extremismu ministerstva vnitra ČR a dá se tedy považovat za extremistickou.

Sám Bartoš tyto fotografie komentuje odtažitě „Jistě, byl jsem za svůj život na spoustě demonstrací a demonstroval jsem i za práva uprchlíků v Praze – stejně jako jsem stál například v Krupce, kde pochodovali neonacisté, stejně tak ve Varnsdorfu nebo v Ústí, kde u ubytoven jsem hrál vystrašeným dětem na harmoniku. Neznamená to, že jsem pro přijetí každého, kdo si řekne. Znamená to jen to, že si myslím, že uprchlíci jsou lidé, a že s oběťmi války by nemělo být zacházeno jako s jejími strůjci… Vlajku Antifašistické akce jsem před pár lety koupil v berlínském Kreuzbergu jako jeden z symbolů odporu německé společnosti proti nastupujícímu nacismu v 30. letech,“ uvedl.

psali jsme: Projekt splavnění Labe očima poslanců: Krejza je pro. Podle Bartoše je přínos sporný

Hospodo, nalej! Na sjezd z mejdanu

Ivan Bartoš bývá spojován s konzumací alkoholu a dalších omamných látek – zejména marihuany. Koneckonců téma legalizace je stále nosným prvkem pirátské politiky, ačkoli naráží na odpor koaličního spojence STAN. Nicméně sám Bartoš tato tvrzení vyvrací a podle svých slov je již od roku 2014 je abstinentem. Přiznává však, že při studiích zkoušel „různé věci“ a že dříve trávil hodně času v hospodách. Nedobrý dojem zanechal Bartoš v červnu 2009, kdy se Piráti sešli na ustavujícím sjezdu v Průhonicích u Prahy. Prvním předsedou byl tehdy zvolen Kamil Horký, také podnikatel v IT. Ten se později se stranou rozešel, protože mu přišlo, že směřuje příliš doleva. „Můj dojem z Ivana byl, že dorazil rovnou z nějakého mejdanu,“ vybavuje si Horký první setkání s Bartošem. Tehdejší místopředseda Michal Zdražil dokonce tvrdí, že Bartoš mohl být pod vlivem drog. „Působil na mě jako feťák,“ říká Zdražil, který v roce 2010 stranu opustil. „Je to nesmysl a pomluva. Při studiu jsem vyzkoušel různé věci, jako většina dospívajících. Mnoho let už ale ani nepiju alkohol,“ hájil se Bartoš. Jak nicméně praví lékaři z oddělení adiktologie, přechod na úplnou abstinenci je podezřelý a může značit u většiny občanů jisté problémy s alkoholem nebo zdravotní potíže, které alkohol vyvolával.

související: Komentář: Jako zadek na hrnec: Rodiče komunisti, on husita. Pirát z pražských Vinohrad Bartoš se na Ústecko nehodí

Hrr na ně!

Bartoš se účastnil také nechvalně známého festivalu Czechtek, kde o drogy a pití není nouze. Legendární byla ta v roce 2005 na Tachovsku, kterou musela policie rozehnat vodními děly, neboť zde docházelo k nelegálnímu záboru půdy a poškozování majetku. „Ivan se rozeběhl do té vřavy, že se zastane rozháněných lidí. Chtěl s policajty vyjednávat − s tou postavou, co on má, se bojovat nedá. Do pár minut byl zpátky,“ vzpomíná na horký červenec 2005 Bartošův spoluhráč z kapely Nohama napřed Petr Motyka.

„Viděl jsem, jak dostávají nářez naši známí, co dělají svobodnou kulturu, a říkal jsem si: To přece nejde! Ale po zásahu vodním dělem jsem usoudil, že tam moc platný nebudu. Tak jsme vzali pár prchajících lidí do auta a odjeli,“ vybavuje si Bartoš. Pro pětadvacetiletého alternativce, který však tehdy už měl čerstvý doktorát z informační vědy a začal si dobře vydělávat jako databázový vývojář, to byl určující zážitek, který jej popohnal ke vstupu do politiky.

Autor: