Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

Senát žádá o pomoc ministra Brabce. Vadí mu, že peníze z Pravčické brány putují do kapsy soukromníkovi!

12. 12. 2020

fotomontáž redakce

Hřensko – Senátoři z výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí požadují nápravu přímo ministra Životního prostředí. Ústy svého předsedy Zdeňka Linharta požadují změnit přístup k Pravčické bráně, který vede přes soukromý pozemek. Za něj návštěvníci musí platit v dobré víře, že peníze putují na rozvoj symbolu Českého Švýcarska. Problém se vleče od roku 2003, kdy stát v privatizaci prodal pozemky a restauraci Sokolí hnízdo pod přírodním unikátem.

Prodej pozemků vedoucím k Pravčické bráně vnímají dnes Senátoři jako chybu a chtějí se situací něco dělat. Jak vypadá dnešní praxe? Po zaplacení za přechod přes pozemek patřící soukromé firmě PAAL dojde návštěvník k historické restauraci Sokolí hnízdo. „Stát se lukrativního místa zbavil před více než deseti lety, kdy historickou restauraci Sokolí hnízdo s přilehlými parcelami prodal v privatizaci. Ve světě je naopak zvykem, že stát pozemky v chráněných oblastech od soukromníků kupuje. Má tak jistotu, že o ně bude dobře postaráno,“ napsal Ewiweb.cz.

Všechny snahy o zvrácení stavu se minuly účinkem. „Žádali jsme tehdy okresní privatizační komisi, aby Sokolí hnízdo a pozemky převedla na stát,“ prohlašoval před lety Petr Bauer ze Správy Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce. Jednatelem společnosti PAAL je ruský podnikatel Alexey Krenke. Ten tvrdí, že je o turistický cíl dobře postaráno. „Vybíráme peníze za služby, které lidem nabízíme. Každý den například odnášíme patnáct až dvacet pytlů s odpadky. Restaurace byla v dezolátním stavu. Za chvíli by spadla,“ hájil se Krenke s tím, že investice do objektu jsou v řádu milionu korun. S tím ale nesouhlasí Zdeněk Linhart, který se cestovním ruchem zabývá dlouhodobě.

Uběhly dvě dekády a na situaci se nic nezměnilo. Místo zlepšení podmínek pro rozvoj turismu na přetížené cestě k Pravčické bráně se nehnulo ani prstem. „V národním parku České Švýcarsko zažíváme už dvacet let situaci, za kterou se stydí, a nad kterou nechápavě kroutí hlavou stále více nejen místních obyvatel,“ píše se v dopise adresovaném ministrovi Brabcovi. Uvádí se v něm, že poplatky návštěvníků se odklání do soukromých rukou. „Vše bez alespoň pokusů o nějaké řešení Správou národního parku České Švýcarsko,“ kritizuje výzva Senátorů. A doufají, že ministerstvo životního prostředí si vezme jejich slova k srdci a zjedná lepší a spravedlivější podmínky pro fungování přírodního unikátu.

Peníze nejdou na rozvoj

Při pokusu dostat se na Pravčickou bránu je potřeba vytáhnout z peněženky stovku za osobu. Jiná cesta k hojně navštěvované památce ani nevede. Pokud si turista myslí, že peníze platí státu, tak je na velkém omylu. „O Pravčickou bránu se „stará“ stát, peníze ze vstupného do bezprostřední blízkosti skalního výtvoru však vybírá privátní firma. Kdyby vstupné vybírala státní ochrana přírody, mohla by je celé vracet do managmentu území a do zkvalitnění infrastruktury,“ píše se v dopise Senátorů. Zákonodárce navíc mrzí, že ani po dlouhém čase trvání nesrovnalosti není ani nejmenší zájem o nápravu. Z cedule určené pro návštěvníky navíc vyplývá, že jde o klamání turistů, protože příspěvek neputuje na provoz Pravčické brány, ale do rukou soukromého subjektu.

V čele výzvy Linhart

Senátorům v čele se Zbyňkem Linhartem vadí i opakovaná proklamace vedení Národního parku o uplatňování udržitelného rozvoje, který ale ve skutečnosti znamená spíše zákazy a omezování. Právě Senátor Linhart má k parku hodně blízko, byl podruhé zvolen do Horní komory Parlamentu za děčínský okrsek číslo 33. Jako jeden z mála v historii voleb do Senátu se mu to podařilo už v prvním kole, kdy získal více než padesátiprocentní hranici. Pro Linharta se jedná o osobní téma, pracoval jako zastupitel a později místostarosta Krásné Lípy.

Brabcův těžký život

„Chci věřit, že s tím konečně něco budete dělat. Nechceme v regionu, který mimochodem zatupujete jako člen dolní komory Parlamentu ČR, dalších dvacet let úpadek Pravčické brány a okolního prostředí na pozadí předstírání státní ochrany přírody, že je všechno v pořádku,“ napsal Zbyněk Linhart ministrovi Brabcovi. Tomu se v posledních dnech příliš nedaří. Po opakovaných otravách v řece Bečvy byl vyzván k rezignaci. Nedávno navíc jednala Uhelná komise, po které byl bývalý šéf lovosické Chemičky Andreje Babiše převezen do nemocnice na vyšetření.

Autor: