Dnes

  • Středa 29. června 2022
  • Svátek má Petr a Pavel

Průkopník rychlovlaku TGV se představí v Česku. 11. června zastaví v Ústí nad Labem

04. 06. 2022

zdroj fota: Správa železnic

Ústí nad Labem – Roadshow vlaku TGV s několika zastávkami je tady. Správa železnic příští týden totiž představí legendární francouzský rychlovlak TGV, který použije jako názornou pomůcku pro seznámení s vysokorychlostními tratěmi. Tím chce v Česku projekt výstavby VRT podpořit. Zastávku bude mít i na hlavním nádraží v Ústí nad Labem.

Do České republiky zavítají i významní manažeři francouzské společnosti SNFC a zástupci regionů, kteří mají s VRT na svém území zkušenost.

Příležitost pro české firmy

Rychlotratě jsou nejen velkým tématem, jednou z hlavních vládních priorit, ale především představují skvělou příležitost pro české firmy. Potenciál má pro osobní dopravu, nákladní dopravu, ale také pro zaměstnanost a nastartování celé ekonomiky. „Chci, aby českou vysokorychlostní železnici stavěly české ruce,“ uvedl na dotaz redakce RAILTARGET Jiří Svoboda, generální ředitel SŽ s tím, že železnice s ohledem na připravenost projektů modernizace a výstavby VRT představují pro průmysl rychlou pomoc, a to právě v době vyčerpání ekonomiky po „době covidové“ a v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině.

11. června zastávka v Ústí nad Labem

V kontextu tvorby nových pracovních míst, SŽ již nyní hledá lidi do nového týmu, která mají mít výstavbu vysokorychlostní železnice na starost. V říjnu má vzniknout totiž samostatná organizační jednotka. Prostor dostanou i čerství absolventi dopravních a technických škol. Stranou nebude stát ani možnost pro využití inovativních moderních technologií. Správa železnic plánuje v tomto kontextu využít prostor kolem vysokorychlostní železnice pro fotovoltaické elektrárny.

Vlaky TGV, které jezdí rychlostí přes 300 kilometrů v hodině, budou nejprve mít zastávku 6. června v Praze na hlavním nádraží, v dalších třech dnech bude vlak k vidění v areálu brněnského výstaviště v rámci veletrhu Rail Business Days. Dalšími zastávkami   bude po Jihlavě také 11. června zastávka na hlavním nádraží v Ústí nad Labem, kde se vlak ukáže v 15.45.  Poté se vlak přes Německo vrátí do Francie.

Autor: redakce