Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Prokletá Uhelná komise? Havlíčka hlídají bodyguardi, Brabec skončil v nemocnici

05. 12. 2020

zdroj fota: koláž autora

Ústecký kraj – Dlouho očekávané jednání Uhelné komise došlo k závěru, kdy ukončit těžbu uhlí ve třech regionech České republiky. Poradní orgán vlády šel cestou kompromisu a doporučil rok 2038. S tím nesouhlasí ekologové, kteří upozorňují na možnost nesplnění kritérií pro čerpání peněz z Evropské unie. Těžký život mají oba ministři. Karla Havlíčka od středy hlídá ochranka, Richard Brabec musel hned po jednání komise do nemocnice kvůli náhlé indispozici

Ministr životního prostředí Richard Brabec se sice komise zúčastnil, ale po skončení musel vyhledat lékařské ošetření. Důvody jeho indispozice nejsou prozatím známy. On sám se zasazoval o prosazení ukončení těžby uhlí už v roce 2033. Ze tří variant to byla ta nejbližší. „Pan ministr udělal vše pro to, aby se mohl komise zúčastnit, okomentovat svůj názor na termín odklonu od uhlí a odhlasovat,“ řekla pro Idnes.cz tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Pokojná demonstrace

Názor Uhelné komise se snažila ovlivnit hnutí mladých aktivistů, kteří bojují proti globální změně klimatu. Obsadili vybraná ministerstva, kde svými transparenty požadovali ukončení těžby uhlí co nejdříve. „Jsme tady proto, abychom dostali problematiku mezi lidi. Požadujeme ukončení devastace přírody v regionech těžby. Jsme pro zastavení těžby,“ upozornil jeden z aktivistů, který ale nechtěl uvést své jméno.

Střední cesta

Výsledkem hlasování Uhelné komise je dílem kompromisu. „„Přijali jsme takzvaný koncepční scénář,“ uvedl ministr obchodu a dopravy Karel Havlíček pro Českou televizi. Při hlasování komise byla proti pouze dvojice členů a dva se svého hlasování zdrželi. Zbývajících patnáct členů podpořilo návrh ukončit těžbu v roce 2038. S tím to doporučením půjde ministr Havlíček na vládu, která musí definitivně rozhodnout, jestli vyhoví doporučení.

ČTĚTE TAKÉ
Personální změny v Uhelné komisi. Nově v ní budou rozhodovat Globočník a Schiller

Zadní vrátka

Z textu usnesení komise vyplývá, že podmínkami útlumu jsou zejména včasná náhrada uhelných zdrojů jinými zdroji a zajištění energetické bezpečnosti České republiky. Komise se zmínila o dostavbě nových jaderných zdrojů podle stávajícího harmonogramu či úspěšné transformaci teplárenství. Dříve to podle ministra Brabce možné není, s tím ale nesouhlasí ekologové. „Jsme z výsledku zklamaní a budeme dál prosazovat co nejrychlejší konec těžby a spalování uhlí,“ řekla Marika Volfová z klimatického hnutí pro Českou televizi.

Rozhodnutí komise bude přezkoumáno za dalších pět let.

Autor: