Dnes

  • Pondělí 26. července 2021
  • Svátek má Anna

Prohlásil se za studenta fyziky a svému zachránci odloudil manželku. Vítejte ve vylhaném světě Viktora Koženého!

10. 11. 2020

Zdroj foto: koláž autora

Ústecký kraj – I po dvaceti letech od padnutí rozsudku v kauze Hardvardských fondů leží jméno Viktora Koženého některým lidem hluboko v žaludku. Ačkoliv se rodák z Prahy celou dobu cítí nevinný, připravil o úspory na 250 tisíc akcionářů. Někteří z nich pochází z Ústeckého kraje a i po čase cítí křivdu. Kde se vzal fenomén Viktora Koženého a co stálo za jeho podnikatelskou kariérou?

Viktor Kožený se rád stylizoval do role někoho jiného. Nevadilo mu ani nějaká ta malá lež, když chtěl někoho oslnit. Psal se rok 1985, když osmnáctiletý Kožený zakotvil se svou matkou a nevlastním otcem v centru Bavorska v Mnichově. Tam ho zaujala přednáška amerického fyzika Marlana Scullyho. V jeho příběhu se stala osudová. Kožený si jí poslechl celou a se po ní se šel neohroženě představit americkému profesorovi jako student fyziky. Celou historku okořenil osmnáctiletý emigrant tím, že utíká před režimem, který v Československu perzekuuje občany.

Cesta do USA

Srdceryvný příběh zabral a profesor Scully pozval mladíka na univerzitu do Nového Mexica. Kdyby tušil, co bude následovat, určitě by si to dvakrát rozmyslel. Tím, že zařídil Koženému studium to neskončilo. Po několika dnech, když se Scully vrátil do Albuquerque, se objevil na prahu jeho domu Kožený znovu. A žádal ho o peníze. V nadsázce lze říci, že tím začala jeho životní podnikatelská eskapáda, kdy přišel k penězům, které později nevrátil. Pro začátek si půjčil sto dolarů. V souvislosti s tím, kolik peněz mu později proteklo přes prsty to byla kapka v moři. Že nemá Kožený nic společného s fyzikou, zjistil americký vědec snadno a rychle, přesto mu nabídl svou pomocnou ruku.

Sňatkový podvodník

Pomoc spočívala v tom, že mladý emigrant z Československa neměl ani kde bydlet. Proto se Scully přimluvil u svého kolegy z univerzity, aby mu nocleh poskytl. Klid v domácnosti netrval dlouho. Viktor Kožený dovedl ženu svého hostitele pobláznit a po několika měsících společně utekli pryč. Věkový rozdíl skoro dvacet let nehrál pro Koženého roli, Dianu si v roce 1984 vzal. Láska neměla dlouhého trvání, ale mladík měl dobrého dárce peněz pro jeho studia. Po roce a půl společného soužití dostala Diane rozum a požádala o rozvod. Druhou ženu Cindel, dívku z významné bostonské rodiny, potkal v době studií. Začal s ní pracovat v její firmě Legal Search a vztah skončil v roce 1989 tajnou svatbou proti vůli nevěstiných rodičů a těhotenstvím.

ČTĚTE TAKÉ
Víc takových jako Kožený, tvrdil Klaus. Jak pirát z Prahy vsadil balík na reklamu a lidé mu svěřili své peníze! Pak se nestačili divit

Podvod a na krku FBI

Ani během studií si Kožený klidu neužil, školu nakonec nedokončil. Projevil se jako podvodník, když byl přistižen při opisování seminární práce a vyloučen. Pokud jde o získání peněz na studia, byl dokonce prověřován FBI. Ta měla podezření, že se Kožený setkal s agentem KGB, který mu měl nabízet financování vysokoškolského studia. Místo kvalitního vzdělání získal český emigrant večerní školu Harvard Extension School, která ale nemá kromě názvu se slavnou bostonskou univerzitou nic společného. Odtud se vzal název pro jeho produkt, který nabízel Čechům v Kupónové privatizaci.

Polopravdy v životopise

Ve vylepšování si svého obrazu na úkor skutečnosti pokračoval Kožený i po návratu do Evropy. Jeho několika měsíční stáž u firmy Robert Fleming na oddělení společných investic byla inzerována jako dlouhodobý pracovní poměr v renomované firmě. Hřebíček na hlavičku udeřili jeho tehdejší spolupracovníci, kteří Koženého charakterizovali jako chytrého, pracovitého, ovšem neovladatelného člověka. „Viktor sice bude milionářem, ale na cestě k milionům se dostane do vězení,“ řekl doslova jeden z nich. V roce 1990 nastupuje do českého podniku Mikrochem, kde navazuje klíčové kontakty pro svůj budoucí byznys, kterým obral o peníze čtvrt miliony Čechů. Potkává se vysokým úředníkem z ministerstva vnitra Borisem Vostrým, se kterým bude později odsouzen. Tady začíná příběh podnikatele, který se stal symbolem neúspěchu Kupónové privatizace. Aniž by si ho kdokoliv z předních představitelů tehdejší politické garnitury prověřil, dostal se Viktor Kožený na finanční výslunní.

Autor: