Dnes

  • Čtvrtek 26. května 2022
  • Svátek má Filip

Primář ústecké infekce Dlouhý: Lidé posílají děkovné dopisy, mám sílu jít dál

07. 03. 2021

ceskatele

Ústecký kraj – Podle primáře infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice Pavla Dlouhého utekl rok s covidem velice rychle  Z rozhovoru, který poskytl deníku Právo, vyplývá, že jsme se oproti jarní vlně výrazně posunuli ve způsobu testování a medikace. Očkování primář, stejně jako drtivá většina lékařů, považuje za cestu, jak se z neutišené situace dostat.

Bylo to právě Ústecko, kde se objevil v nemocnici první z pozitivních pacientů. „Rozdíl oproti jaru je dnes obrovský. Na jaře jsme měli jen omezené možnosti diagnostiky, na výsledek PCR testů jsme čekali i pět až sedm dní. Měli jsme plné oddělení pacientů, kteří měli jen nějaké chřipkové potíže, ale nevěděli jsme, co jim vlastně je, protože jsme neznali výsledek. To bylo velmi frustrující,“ vzpomínal Dlouhý a porovnává situaci s dnešními dny. Nyní podle něj máme ověřené léky.

„Na jaře jsme používali mnohé léky jenom na základě názoru nějakého čínského lékaře, který napsal, že to pomohlo jeho dvaceti Číňanům,“ řekl Právu Dlouhý s tím, že lékaři i zdravotní sestřičky dnes zvládají diagnózu skvěle a rutině a nemají žádné pochybnosti, jak postupovat.

Loňské italské lyžaře kritizoval

Dlouhý v rozhovoru také připomněl opovržení, které u něj vyvolali čeští lyžaři, jež se vydali do italských hor. Na zájezdu se totiž nakazil i jeden z prvních pacientů s covidem v ČR. „Pamatuji si, že jsem někde na počátku byl přizván do televize. A tam někteří odborníci říkali, ať lidi jedou lyžovat, že na svahu se nic nestane. A já jsem říkal větu, kterou slyším jak dnes, že do Itálie na lyže může jet jen úplný blázen. Ta věta se mi docela často vrací,“ vzpomínal primář.

Pozitivně pak vnímá, že již milión lidí se úspěšně z covidu uzdravil a vrátil do normálního života. Další milión podle něj nákazu prodělal bez příznaků nebo nešel na test.  „Mrzí nás každé úmrtí, na druhou stranu tady máme obrovské množství uzdravených. Jen na našem pracovišti jsme měli 1200 pacientů a naprostou většinu jsme uzdravili,“ podotkl primář a zdůraznil, že lidé pak posílají různé děkovné dopisy, což jim podle jeho slov dodává sílu jít dál.

K očkování se pak vyjádřil pozitivně. Podle něj funguje a jedná se o cestu, jak se z toho můžeme dostat. „Už to vidíme u zdravotníků, kde došlo k velkému poklesu nemocnosti,“ uzavřel primář.

Autor: ps