Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Přešlap poslance Richtera? Ve dvou funkcích bral neoprávněně 100% platu. Podle něj šlo o omyl, peníze vrátí

31. 05. 2021

Zdroj fota: facebookový profil Jana Richtera

Ústí nad Labem – Jan Richter na čas zapomněl, jaká platí pravidla pro pobírání odměn v zastupitelských funkcích. Deník N a HlidaciPes.org přišly se zjištěním, že ve funkci poslance a krajského zastupitele pobíral neoprávněně stoprocentní gáži za obě pozice. Plyne to z kontrol, kterou iniciovali ústečtí zastupitelé. Samotný poslanec Richter se k celé věci postavil čelem a uvedl, že se jedná o nedopatření. Peníze hodlá vrátit.

Začátkem roku 2020 se najelo na nový systém, který při kumulaci funkcí sráží u uvolněného zastupitele odměnu na čtyřicet procent. Problém tkví v tom, že Jan Richter byl zároveň poslanec i ústecký krajský zastupitel. Kontrolní skupina ustanovená finančním výborem deklarovala, že tomu tak nebylo.

Pěkná sumička

Skupina, která byla úkolem pověřena podle Deníku N zjistila, že Richterovi bylo neoprávněně vyplaceno zhruba 750 000 Kč, včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Kromě běžného platu dostal v plné výši i tříměsíční odchodné.

Šéf volební kampaně hnutí ANO sám ví, že šlápl vedle. „Ano, sám jsem na to přišel při přípravě daňového přiznání s mou daňovou poradkyní a upozornil jsem úřad,“ řekl serveru HlídacíPes.org. Chyba podle poslance vznikla na straně krajského úřadu, který mu měl plat snížit. Odměnu, kterou dostal v rozporu s tím, na co měl nárok, si nechce nechat. Peníze získané navíc si Richter ponechat nehodlá. „Vrátím všechno, protože se nebudu obohacovat, čekám, až mi to přepočítají, a vše zaplatím,” řekl Deníku N.

Kontrola smluv – dojná kráva

Celé zkoumání smluv na ústeckém krajském úřadě odstartovala kauza vymyšlených smluv s poradkyní Vladislavou Marchallovou a Krajskou zdravotní. Ta měla inkasovat odměny za činnost, kterou ve skutečnosti neprováděla. Po medializaci musela ze své funkce odstoupit.

Další vroubek zjistili krajští zastupitelé u smlouvy, jejíž platnost je až do roku 2024. Podle ní má Jan Richter radit hejtmanovi v dalších oblastí. Problém je podle Deníku N v tom, že i zde se objevují položky, které nemá poradce v popisu práce. Navíc jsou zde i akce, kterých se Jan Richter vůbec neúčastnil.

ČTĚTE TAKÉ
Kraj dobrovolníky proškolí a pojistí. Jejich nasazení v boji s covidem je ale jiné než na jaře

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jiří Šlaj