Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Přepište atlasy! Bartoš: nejvyšší horou ČR je Smrk

07. 10. 2021

idnes tv

Komentář: Jsem fanoušek znalostních kvízů a bývaly doby, kdy jsem nevynechal jediný hospodský kvíz, v němž člověk zapne mozkové závity a občas vydoluje i znalosti dávno zapomenuté. Podobné překvapení si na své hosty připravil moderátor idnes TV a konfrontoval kandidáty na premiéra otázkami ze základní školy. Odpověď piráta Ivana Bartoše, který kandiduje u nás v Ústeckém kraji, mě šokovala.

Zatímco Jan Hamáček bez problémů vysypal ze sebe všechny klíčníky od korunovačních klenotů, Babiš si vzpomněl, že druhé nejlidnatější město je Brno, Robert Šlachta vyjmenoval sousední státy a Tomio Okamura správně uvedl, že nejdelší řeka je Vltava, Ivan Bartoš na otázku „Jaká je nejvyšší hora České republiky?“ Odpověděl: „Ježíššš, teď jste mě zaskočil. Smrk.“ A následoval šum ostatních kandidátů, zatímco lidem u monitorů padaly brady a skalní fanoušci pirátů rychle stočili konverzaci na vývoj kurzu bitcoinu.

Muž, který chce vést tuto zemi, nevěděl, jak se jmenuje její nejvyšší hora. Dá se u Bartoše hovořit o trémě? Nedá, jelikož v ostatních TV debatách i ve Sněmovně vystupuje suverénně. Zatímco u statusu na facebooku, kdy se chlubil, že zápasil s olympijským vítězem v Judo Lukášem Krpálkem, což věkově není možné, se dá ostuda teoreticky svalit na obsluhu jeho profilu (asistenta), v případě neznalosti Sněžky v přímém přenosu už to nelze. Bartoše asi ovlivnila návštěva Českého Švýcarska, (na níž dorazil kupodivu bez harmoniky) a všudypřítomná kůrovcová kalamita, v níž se slovo smrk často skloňuje.

V každém případě učitel zeměpisu Ivana Bartoše, žije-li, nebude mít po této ostudě svého žáka lehké spaní.

Autor: Lukáš Veselý