Dnes

  • Pondělí 15. srpna 2022
  • Svátek má Hana

Premiér Babiš sliboval. Ferjenčík připomněl těžbu lithia a byla z toho mela!

25. 10. 2020

Krušné hory, Praha – V roce 2017 před volbami do Poslanecké sněmovny České republiky zněl jeden z předvolebních slibů ANO doslovně: nenechám ČSSD ukrást lithium stejně jako OKD. Tento fakt připomněl při interpelacích poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík. Zajímalo ho, kdy budou dva biliony z těžby zařazeny do příjmu státního rozpočtu. Jedno z největších ložisek v Evropě leží v Krušných horách na Cínovci nedaleko lázeňského města Teplice.

První interpelace směřovala na adresu ministra Obchodu a průmyslu Karla Havlíčka. Ferjenčíka zajímalo, kdy se použijí prostředky získané těžbou lithia na modernizaci státu. Stát prostřednictvím brněnské firmy Geomet získal pod většinovou kontrolu společnost na těžbu žádané suroviny. „Podařilo se to tím, že společnost ČEZ prostřednictvím své dceřiné společnosti získala kontrolu nad společností, která měla všechny licence,“ odpověděl Havlíček. Původně měla práva australská firma European Metals (EMH). Teď je poměr 51 % ku 49 % pro Severočeské doly, které spadají pod ČEZ.

Druhé vystoupení Piráta Ferjenčíka mířilo na stejný terč. „Z volební kampaně hnutí ANO to na mě skutečně působilo dojmem, že těch 2 tisíce miliard prostě leží na stole a stačí jenom zabránit sociálním demokratům, aby je nesebrali a někam nezašantročili jako to OKD a může to být příjem státního rozpočtu,“ řekl v Poslanecké sněmovně ČR Ferjenčík.

Atmosféra zhoustla

Interpelace pokračovala ve vyhroceném duchu a v osobní rovině. Ostrými po sobě pálili oba řečníci. „Tak z toho je vidět možná určitá řekněme investiční a podnikatelská nezkušenost. To, že má stát určitou hodnotu, to ještě neznamená, že ta hodnota bude zúročena například do státního rozpočtu během půl roku, roku nebo dvou let,“ uzemnil Piráta vicepremiér. S pomocí svému spolustraníkovi přispěchal Tomáš Martínek. „Já jsem rád, že tady pan ministr potvrdil, že hnutí ANO v předvolební kampani manipulovalo lidmi.“

Nic nového na světě

Slovní přestřelka pokračovala, ale nic faktického nezaznělo. Podle odpovědi na písemnou interpelaci směrem k premiérovi Andrejovi Babišovi bude pokračovat průzkum ložiska. Hlavním úkolem bylo mít většinu ve firmě, která bude lithium těžit. To se české straně podařilo, ale reálně by první výnosy z těžby mohly přinést státu zisk v roce 2025. Naplno by se těžba mohla rozjed v roce 2027.

Piráti v Ústeckém kraji říkají netěžit

S těžbou nesouhlasí oslovená zástupkyně Pirátů v Ústeckém kraji Kateřina Stojanová. „V zásadě je primárním problémem fakt, že ona ruda lithia je natolik specifická, že je třeba speciálních technologií, kterými aktuálně nedisponujeme, stejně jako příslušným legislativním rámcem pro těžbu,“ přidala svůj komentář. Státní úřady musí vyčkat dokončení průzkumu, který se váže na rok 2021. „Lithiová ruda není vysoce koncentrovaná a je zcela legitimní se obávat, že následná ekologická zátěž dalece předčí jakýkoliv ekonomický přínos,“ připomněla Stojanová. Podle jejího mínění lze mluvit spíše o lákání voličů před volbami, aby ANO uspělo. Nutno dodat, že je Babišovo hnutí ovládlo a sestavilo vládu s ČSSD a poprvé v polistopadové éře se opřela o hlasy komunistů. „K dnešnímu dni jsou to tři roky, co měl na realizaci čas a zatím všechno napovídá tomu, že to téma těžby zneužil jen jako svůj předvolební slib. My jsme rozhodně pro to, těžbu nezahajovat,“ řekla na adresu premiéra Pirátka.

Autor: