Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Premiér Babiš slíbil v místě katastrofy pomoc. Následky downburstu ve Stebně odklízejí hasiči

28. 06. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Přibližně ve stejnou dobu, kdy na jihu Moravu řádilo tornádo, se přehnal přes obec Stebno nedaleko Kryr jev zvaný downburst. Pro Novinky.cz to potvrdil meteorolog ústecké pobočky ČHMÚ Martin Novák. Na místě pomáhají dobrovolníci a jednotky hasičů. Místo navštívil premiér Andrej Babiš, který slíbil stejnou pomoc jako obcím na Moravě. 

Zatímco většina lidí sledovala živelnou katastrofu na jihu Moravy, řádil podle zjištění Českého meteorologického ústavu v obci Stebno downburst. „Závěr, že to nebylo tornádo, se dá pokládat za definitivní. Velmi pravděpodobně se nebude měnit ani to, že to byl downburst, což je situace, kdy na zadní straně bouřkového mraku žuchne na zem velkou rychlostí balík studeného vzduchu. A když narazí na povrch, tak se rozteče po okolí s tím, že hlavní náraz směřuje dopředu před bouřkový mrak,” uvedl pro Novinky meteorolog Novák. 

Jev doprovází rychlé a intenzivní srážky, které jsou v kombinaci s kroupami. Vítr vysoké rychlosti může dosahovat rychlosti i přes dvě stě kilometrů v hodině. 

Co je přesně downburst?

„Downburst je silný sestupný proud vyskytující se v přeháňkách nebo bouřkách dosahující rozměrů od stovek metrů až po desítky kilometrů. Pokud jsou rozměry menší, než 4 kilometry, mluvíme o microburstu, v opačném případě o macroburstu. V postižené oblasti způsobuje ochlazení a silný vítr, který může v extrémních případech dosahovat rychlosti až přes 200km/h.  V závislosti na výskytu srážek v okolním vzduchu může být u země doprovázen deštěm nebo i kroupami.“

Jak vzniká?

„Vznik downburstu začíná, když vodní kapky, popřípadě kroupy, padají k zemi přes vrstvu s nízkou vlhkostí vzduchu. Táním krup a vypařováním vodních kapek se vzduch ochlazuje a tím zvyšuje svou hustotu. Protože má tento vzduch větší hmotnost, dochází vlivem zemské gravitace k jeho pádu. Při střetu se zemí dochází k šíření vzduchu do všech stran, což lze pozorovat i na směru větru, který směřuje radiálně od středu downburstu. Rychlost větru směrem od středu, z důvodu tření mezi vzduchem a zemí, výrazně slábne a na okraji downburstu tvoří proudění jakousi spirálu.“

Zdroj: meteopress.cz

Pozitivní pro lidi postižené tragédií je výpomoc dobrovolníků a členů integrovaného záchranného systému. Na místě se angažují i politické elity, obci spadající pod Kryry, navštívil premiér Andrej Babiš. Na místě uvedl, že stát pomůže bouří poničené obci Stebno podobně jako obcím na jižní Moravě. Jakou konkrétně bude mít podobu, vyplyne až po středeční návštěvě ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové ministra zemědělství Miroslava Tomana. 

Obec utrpěla materiální škody většího rozsahu, předběžně se odhaduje škoda v intervalu od 80 do 100 milionů korun. Výrazně silný vítr poničil 25 domů, což je přibližně 40 % všech nemovitostí. Některé domy přišly jen o část střechy, jiným vítr odnesl střechu úplně. Polámané jsou stromy, domy mají rozbitá okna, poškozená jsou i auta, která stála na ulici. 

 

Autor: Jiří Šlaj