Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Předvánoční nákupy v Mostě. Město získalo hotel Cascade a plánuje zlepšit prostory před vlakovým nádražím

22. 12. 2020

zdroj fota: koláž autora

Most, Litoměřice – Schváleno. Koupě budovy za více než osmdesát milionů odsouhlasili mostečtí zastupitelé ještě před vánočními svátky. Získání hotelu Cascade v centru města má být podle slov primátora Jana Paparegy správným krokem, který se v budoucnosti potvrdí. Na výrazné vylepšení čeká prostor před vlakovým nádražím, pro který zpracovala společnost NE2D Projekt unikátní vizualizaci.

Mělo to být pro město kostlivcem ve skříni. Město Most raději sáhlo ke koupi z obav o osud významného objektu. Ten se nachází v blízkosti magistrátu města. Zastupitelé odsouhlasili výkup hotelu Cascade za smluvní kupní cenu 81 070 000 Kč včetně DPH. Důvodem investice je možnost, že by se z hotelu stala ubytovna. „Toto rozhodnutí považuji za velmi důležité a jsem přesvědčen, že budoucnost potvrdí jeho správnost. Vlastnictví hotelu, divadla a zrekonstruovaného Repre s kongresovým sálem, bude tvořit významnou synergii důležitou pro rozvoj centra a celého města Mostu,“ řekl primátor města Mostu Jan Paparega.

Nová vize u nádraží

Na svou proměnu se těší oblast před hlavním vlakovým nádražím. „Město Most si je vědomo, že právě vlakové nádraží je problematickým místem a tuto situaci hodlá řešit rekonstrukcí přednádražních prostor,“ uvádí tisková zpráva města.

Co vše se promění?

Dojde k navýšení kapacity odstavných ploch pro autobusy. Nové zázemí dostanou k využívání řidiči, zvětší se manévrovací prostor pro autobusy a řidiči osobních automobilů ocení navýšení počtu parkovacích míst. „Nezapomíná se ani na komfort cestujících. Dojde totiž také k výrazné modernizaci autobusových zastávek,“ uvádí tisková zpráva města Most.

Nedohoda o ceně

Původně bylo ve hře oživit místo bývalého autobusového nádraží. To zhatilo jednání s vlastníkem pozemků, obě strany se nedohodly na ceně. Město Most tak upřednostnilo jiné řešení. „Jako nejefektivnější se ukázalo protažení plochy přednádražních prostor západním směrem podél silnice 1/13, kde tak vzniká příznivá plocha pro odstavování autobusů,“ konstatuje tisková zpráva Mostu. Práce by měly probíhat v roce 2023 a prostředky by město mělo získat v rámci dotace ITI Ústecko – chomutovské aglomerace z příštího programovacího období.

ČTĚTE TAKÉ
Zaměřeno na kampaň: SPOLU vyšly mezi voliče, akci zakončily posezením v Litoměřicích

Unikátní vizualizace

Na webových stránkách města je k dispozici ke stažení průvodce vizualizací. „Pro město to představuje zcela novou formu komunikace s veřejností. Během minutového videa si detailně můžete projít samotné budovy a prozkoumat můžete i například připravované zázemí pro řidiče nebo výpravní budovu,“ informuje město své občany.

https://www.mesto-most.cz/most-chce-vylepsit-prednadrazni-prostory-prozkoumejte-chystane-zmeny-ve-virtualni-prezentaci/d-39315/p1=73791

Šetrné k ptactvu

Do oprav zastávek se před Vánocemi pustili v Litoměřicích. Jedinečné jsou použitím nového loga města a ohleduplností vůči ptactvu. To ocenila i dodavatelská firma, která jednu zastávku zhotovila bezplatně. Jde o úspěšnou ukázku spolupráce města, firem a neziskové organizace,“ upozornil tajemník městského úřadu Milan Čigáš.

Čtyři nové zastávky jsou umístěny na frekventovaných místech. Dvě z nich zdobí ulici Na Valech, po jedné u Družby a na Vojtěšském náměstí. V další fázi bude následovat výměna dalších zastávek pro zvýšení komfortu cestujících. Renovace však čeká i ty nezastřešené. „Jakým tempem jejich výměna a případné dovybavení bude pokračovat, si však netroufám v tuto chvíli odhadnout,“ říká místostarosta Lukas Wünsch.

 

 

Autor: Jan Blažek