Dnes

  • Čtvrtek 8. prosince 2022
  • Svátek má Květoslava

Předseda Zelených Berg: Po volbách chceme odstoupit od česko-německé úmluvy o splavnění Labe

04. 06. 2021

Zdroj fota: koláž redakce

Trnem v oku pro stranu Zelených je česko-německá úmluva o splavnění Labe, kterou vláda ČR schválila koncem dubna. Na straně Německa nyní čeká úmluva na vnitřní proceduru. Předseda strany Zelených Michal Berg pro Naseustecko.cz uvedl, že bude tlačit na to, aby se po českých a německých volbách od úmluvy odstoupilo.

Zatímco preference české strany Zelených se pohybují okolo 1% a není příliš pravděpodobné, že by strana měla po říjnových volbách vliv na chod státu, jinak tomu je v Německu, kde se volby konají koncem září. Zde totiž Zelení patří s aktuálními preferencemi 26% k favoritům a v některých průzkumech už předběhli CDU-CSU.  „Jsme v kontaktu se zelenými v Německu a věc řešíme zejména se zelenými v Sasku. Budeme postupovat proti naplnění cílů úmluvy a budeme usilovat, aby od ní po českých i německých volbách bylo ustoupeno,“ uvedl pro Naseustecko.cz Berg.

Na česko-německé úmluvě o splavnění Labe otevírající možnost pro výstavbu jezu v Děčíně, který by udržel hladinu řeky v na potřebné hladině (tedy v oblasti Českého Švýcarska, 1,4 metru, a to nejméně 345 dní v roce), pracuje Ministerstvo dopravy nepřetržitě několik let. Přesto byla snaha resortu vytrvale blokována připomínkami MŽP. Odblokovat tento pat se podařilo až náměstku MD Janu Sechterovi, který připravil text úmluvy a dostal jej až na jednání vlády. Splavnění Labe podle expertů na dopravu umožní ekologičtější přepravu zboží a odlehčí přetížené železniční a silniční dopravě. Další využití bude regulovaná řeka nabízet pro rekreační účely a město Děčín by v případě výstavby vodního díla mohlo navíc počítat s hydroelektrárnou. Tyto benefity však Zelení neuznávají. „ Podepsání úmlouvy s Německem si vysvětlujeme jako další dokument, který bude sloužit k tlaku na ochranu přírody, ať se podvolí,“ uvedl Berg.  Zeleným konkrétně vadí možnost zničení vzácných ekosystémů. Konkrétně oblast na Děčínsku, kudy řeka protéká, je zařazena pod evropskou ochranu Natura 2000 kvůli výskytu těch nejvzácnějších a nejohroženějších zvířat a rostlin.

Němci nespí

Ministerstva životního prostředí všech spolkových zemí, kudy Labe teče, žádají centrální vládu v Berlíně, aby se text úmluvy přepracoval. „Rovnováha mezi ekologií a dopravou je ohrožena,“ tvrdí shodně ve společném prohlášení z konce dubna. Úmluva je podle nich v konfliktu s dlouhodobou německou strategií správy Labe a upřednostňuje zájmy rejdařů.

Přestože vláda na české straně již úmluvu schválila, musí se ještě nechat ratifikovat Sněmovnou, kde mají zastánci splavnění Labe podle informací redakce většinu. Podporu má projekt u koalice Spolu. Jednička do voleb v Ústeckém kraji Karel Krejza vidí spíše pozitiva. „Původně jsem byl trochu opatrný, ale nyní, když se podařilo najít kompromisní řešení, která by neměla uškodit přírodě a i německá strana našla vůli, jsem pro. Je potřeba odlehčit přetíženým dálnicím a železnici a získat přístup k Severnímu moři,“ uvedl pro Naseustecko.cz

 

 

 

 

Autor: Lukáš Veselý