Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

„před Babišem – po Babišovi“: Ústecká SPOLU vytáhla na tiskovce leták o zdražování

17. 09. 2021

redakce

Ústí nad Labem – Ve čtvrtek pořádala koalice Spolu v Ústí nad Labem tiskovou konferenci k hrozbě rozkladu veřejných financí a neustálému zdražování zboží a služeb. Jak velkou váhu přikládá trojkoalice tomuto tématu, dokazuje i zastoupení na tiskové konferenci, neboť z se dostavili  hned první tři kandidáti Karel Krejza za ODS, Michal Kučera za TOP 09 a také Libor Turek za ODS.  

Asi jsme si všichni všimli, že se nám tady v České republice rozšířil poněkud nepříjemný nešvar. Zdražování, které poslední dobou vidíme, má samozřejmě své příčiny a je jím nezodpovědné hospodaření vlády, která si půjčuje peníze, zadlužuje naše děti a tyto peníze půjčí do ekonomiky. Samozřejmě pokud se objeví mnoho peněz v ekonomice, tak to znamená zvýšení ceny. O tom, že by měla zasáhnout Česká národní banka asi nikdo nepochybuje, ale Česká národní banka hasí požár, do kterého z druhé strany vláda přilévá benzín. Opravdu nelehká úloha.“ Tak zněla úvodní slova poslance za ODS Karla Krejzy. Jako hlavní příčinu zhoršení ekonomiky označil špatnou politiku v době lockdownu, kdy utlumením ekonomiky došlo k nedostatku zboží, zvýšení poptávky, a tím pádem i ke zvýšení cen. Nato Michal Kučera za TOP 09 dodal, že viníkem inflace je jednoznačně Andrej Babiš a jeho vláda. Babišem způsobená inflace má pak dopad na znehodnocení úspor a zvýšení ceny základních potravin. Naopak z inflace profitují dlužníci, tím pádem i firmy premiéra, které bankám dluží 33 miliard korun. Kučera k již zmíněným důvodům inflace připočetl ještě rozhazovačnou politiku české vlády, podcenění pandemické situace a kromě jiného i neschopnost nastavit vhodnou bytovou politiku. Konferenci ukončil Libor Turek z ODS se slovy, kterými upozornil na rozvrat veřejných financí a zodpovědnost, kterou by vláda měla za tento neutěšený stav nést. Vytýkal jí především to, že v dobách, kdy se ekonomice dařilo, nedošlo k výraznému snížení státního dluhu.

Inspirace z SPD

Podobně jako SPD rozdává letáky,  ve kterých slibuje občanům levné potraviny a obráží republiku s kamionem, rozhodla se koalice Spolu ve svých reklamních prospektech demonstrovat „cenu před Babišem a cenu po Babišovi“. Leták uvádí, že cena másla se před vstupem Andreje Babiše do politiky pohybovala kolem 30 korun, nyní v průměru dosahuje k 55 korunám. Nebo takových cihel byste tehdy za stejnou cenu koupili 2,5krát více než dnes.

 

V prostorech pro dotazy novinářů nás zajímalo zrušení superhrubé mzdy, které ODS spolu s ANO schválila. Zajímalo nás, zda to nepomohlo spíše dobře vydělávajícím lidem a zda nedošlo k prohloubení sociálních nerovností v Ústeckém kraji.

„ To je zajímavá interpretace, že to pomohlo lidem s vyššími příjmy. Já si myslím, že to pomohlo úplně všem, a samozřejmě pokud budete počítat absolutní částky, tak procentuálně to pomohlo úplně všem. Nemyslím si, že to prohloubilo regionální rozdíly. Myslím si, že nešlo ani postupovat jinak pro ODS a považuji to za správné a jak to tak vypadá, jednalo se asi o poslední snížení daní pro příštích několik let. Já si za tímto krokem stojím a myslím, že jsme ani nemohli postupovat jinak,“ odpověděl Karel Krejza. Stávající poslanec rovněž považuje za výhodu kandidovat proti dvěma kandidátům na premiéra, tedy Ivanu  Bartošovi a Andreji Babišovi.

„Nebojím se. Tak já myslím, že ty výhody tady opakujeme. My jsme všichni z Ústeckého kraje, celá naše kandidátka. Všichni tady bydlíme a jak jsem říkal na začátku, léta pracujeme v různých funkcích a ve veřejné správě. Ten kraj známe, nepřišli jsme si sem pro hlasy abychom na ten Ústecký kraj rychle zapomněli. Pan premiér, který mohl Ústeckému kraji mnohokrát pomoci, má tady svoje továrny, které zatěžují naše životní prostředí a v momentě, kdy mohli podpořit stokorunou za každou vytěženou tunu, tak to nepodpořili. A to jsou takové jednoduché věci, kde vidíte, že vlastně těm ostatním lídrům na tom Ústeckém kraji příliš nezáleží. Pan premiér si přišel tady pro jednoduché a jasné vítězství, utekl ze Středních Čech, kde by nevyhrál. Ivan Bartoš je sice docela sympaťák, ale několikrát dokázal, že ten Ústecký kraj buď nemá rád, a nebo nezná. Naše výhoda je v tom, že ten kraj známe a máme ho rádi a upřímně ho máme rádi a určitě nebudeme po volbách utíkat někam jinam,“ uzavřel.

 

Autor: redakce