Dnes

  • Sobota 25. září 2021
  • Svátek má Zlata

Pravda o lithiu: zpackaná studie proveditelnosti a tlak Vlády ČR povolit těžbu za každou cenu

14. 09. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústecký kraj — Vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem enormně tlačí, podle zákulisních informací, na povolení těžby lithia v Ústeckém kraji. Přitom však chybí jasné informace a zásadní náležitosti, které by tak významnému projektu měly předcházet a měly by být veřejně známé. Projekt vzbuzuje řadu otazníků včetně vodítek, kdo bude z těžby profitovat.

Jak nám potvrdil vysoce postavený zdroj, ve veřejně přístupném textu oznámení EL4 chybí uvedení (mimo popsání samotného procesu těžby) i základní informace, co bude se surovinou po vytěžení, což se vymyká obvyklé praxi při posuzování možných vlivů na ŽP. Zbývá jen tedy domnívat se, že z těžby tak mohou v následném chemickém procesu pro získání čistého kovu z vytěžené rudy profitovat chemičky na severu Čech, z nichž některé, shodou náhod, spadají do holdingu Agrofert.

Bez veřejné diskuze, potichu, potají, a hlavně bez mediálního zájmu se tak pomalu a nenápadně připravuje těžba lithia v Ústeckém kraji. Nová těžba v kraji, který se připravuje na dlouhodobý proces útlumu povrchové těžby hnědého uhlí, v kraji, kde sílí celospolečenský tlak na odklon od těžby a urychlení rekultivaci těžbou postižených území?

A tak se okolo celé záležitosti objevuje řada nejasnosti a vodítek, které vedou k největším hráčům v českém podnikatelském prostředí. Z případné těžby lithia v katastru Dubi a jejího zpracování bude plynout obrovský zisk, a to jistě láká dravce na šťavnatou kořist.

„Lithium je strategická surovina s obrovským ložiskem nedaleko cínovce. Těžbu tu plánovala provádět australská firma EM“, mající 100% účast ve firmě GEOMET s.r.o. Společnosti prováděly průzkum území v souladu se zákonem, prováděly průzkumné vrty, které byly oficiálně povoleny ze strany MŽP: není tedy pravdou, že stát o připravovaných plánech nevěděl, jak se nás v hysterii před volbami v roce 2017 snažil přesvědčit Andrej Babiš. Firmy měly logicky podnikatelské snahy surovinu začít těžit a chtěli vyjádření určité podpory od státu, což mělo představovat podepsání onoho nechvalně známého Memoranda, které se stalo záminkou k mohutnému protiútoku a výkřikům „o krádeži lithia za bílého dne“. To nebyla v žádném případě pravda,“ prozradil dobře informovaný zdroj exkluzivně pro Naseustecko.cz.

ČTĚTE TAKÉ
Kolotoč na ministerstvu. Vojtěch se vrací, Arenberger tlak neustál. Kdo bude šéfovat Krajské zdravotní?

Do celé záležitosti vstupuje stát představovaný v podnikatelském prostoru především Andrejem Babišem či jeho bývalými pracovníky. „Stát se postavil na zadní, z celé záležitosti se udělala kauza krádeže suroviny, nikdo onu firmu neposlouchal, nikdo neřešil podstatu. A pak nastal onen relativní klid, CEZ potichu skoupil akcie a získal většinu ve firmě Geomet s.r.o. Vlastně ten, kdo kradl, byl stát. Vždy byly firmy postaveny před volbu. Buď se státem, nebo vůbec,“ řekl zdroj pro Naseustecko.cz.

Autor: redakce