Dnes

  • Pátek 28. ledna 2022
  • Svátek má Otýlie

Praktici si otevřeným dopisem stěžují na nedostatek vakcín. Kraj prý upřednostňuje očkovací centra

30. 03. 2021

zdroj fota: ČT

Ústecký kraj – Praktičtí lékaři v Ústeckém kraji jsou již pár měsíců připraveni očkovat. Nemají ale vakcíny. Zdravotníci jsou přesvědčeni, že se na dosavadní tristní dodávce vakcín v následujících dvou týdnech nic nezmění, napsaly proto otevřený dopis adresovaný vedle pacientů také politikům. Sdružení praktických lékařů si v něm stěžuje například na to, že kraj i stát protěžují při dodávkách vakcín očkovací centra v nemocnicích. Kraj se hájí nedostatkem vakcín dodávaných od státu.

Praktičtí lékaři v Ústeckém kraji mají zaregistrovány tisíce zájemců o vakcínu proti koronaviru, ale očkovací látka vázne. „Na očkování je v Ústeckém kraji připravena naprostá většina praktických lékařů již od ledna tohoto roku. Bohužel stát i Ústecký kraj z nepochopitelných důvodů stále upřednostňuje v dodávkách vakcín očkovací centra. Nutí tak nejstarší pacienty do složité registrace, následně často do komplikovaného dojíždění do očkovacího centra, přestože mnoho z Vás preferuje dostat očkování u svého praktického lékaře,“ přibližují spjaté důsledky lékaři v dopise. Upozorňují dále, že vakcínu obdržela jen hrstka z nich.

„U nás čekají ve frontě tisíce seniorů. Nejen těch starších 70 let, ale dokonce stále i ti, kterým je přes 80, kteří chtějí být očkovaní u svého praktika,“ stěžuje si krajský předseda sdružení praktických lékařů Roman Houska. Krajský koordinátor očkování a vedoucí krajského odboru zdravotnictví Petr Severa se slovy praktických lékařů souhlasí a zodpovědnost za neutěšenou situace přehazuje na stát. „Je to v podstatě pravda. Z hlediska těch statistik jsme na chvostu v očkování, ale pořád tvrdím, že je to otázka dodávky těch očkovacích látek z centra. Byli bychom určitě schopni, máme na to kapacity, očkovat více,“ dodal podle serveru Rozhlas.cz Severa.

Podle lékařů vakcínu obdrželo 34 praktiků z celkových 270, kteří jsou připraveni k očkování.

ČTĚTE TAKÉ
Krizový štáb kraje: Situace je stabilní a zvládnutelná. Nemáme tu jihoafrickou mutaci

 

Autor: ps