Dnes

  • Čtvrtek 1. prosince 2022
  • Svátek má Iva

Posvěceno: Kraj dal zelenou rekonstrukci Benešova mostu. Stavba se prodraží a protáhne

10. 09. 2020

Ústí n. L. – Minimálně o dva roky se posunul termín rekonstrukce Benešova mostu v Ústí nad Labem. Klíčová dopravní tepna přes řeku Labe už měla být hotová, ale práce nabrala neplánované zpoždění. Poprvé kopnout by se mělo v roce 2022. Problém byl s projektovou dokumentací a inženýrskými sítěmi v okolí mostu.

Benešův most je ocelový klenbový, postavený byl v letech 1934 až 1938. Dnes už se nachází ve nevyhovujícím stavu a opravu nutně potřebuje. Během rekonstrukce lze očekávat velké dopravní komplikace, přes most totiž denně projedou tisíce aut a také autobusy a trolejbusy městské hromadné dopravu. Už nyní je provoz MHD řízen semafory, aby se na mostě nepotkala dvě vozidla zároveň. Spojení Střekova s centrální částí tedy bude muset v budoucnu zcela zvládnout Mariánský most.

Jeden most, dvě lávky

Stavba potrvá rok a půl, během té doby navrhuje kraj postavit provizorní lávku. S tím nesouhlasí magistrát města Ústí nad Labem. Ten by chtěl využít dotačního titulu a spojit cyklostezky trvalou lávkou. „Může tak dojít k paradoxní situaci, že přes řeku povedou dvě lávky současně, jedna provizorní pro pěší a ta druhá postavená městem. Teď je otevřen dotační titul, dotace by měla pokrýt veškeré náklady na stavbu,“ řekla mluvčí magistrátu Macová.

Opoždění začátku rekonstrukce bylo z důvodu nově vznikající projektové dokumentace. Druhá obtíž je a s protipovodňovou vanou na levém břehu řeky. V její blízkosti se bude opravovat jeden z pilířů. Po opravě bude na mostě nová vozovka a chodníky, z původní stavby zůstanou zrekonstruované pilíře. Kdy bude most kompletně hotový se zatím nedá s jistotou říct, pokud vše půjde jak má, mělo by se končit po třech stavebních sezonách.

Jelikož pod mostem vede plyn, voda, telefon a kanalizace, celá rekonstrukce se řádně prodraží. Podle odhadů Ústeckého kraje se vyšplhá částka až k pěti stům miliónů. Původně se počítalo s částkou dvě stě miliónů. „Stav je zanedbaný, protože se nedodržovaly opravy, které na mostě měly být pravidelné,“ řekl pro Českou televizi zastupitel za Piráty Karel Karika.

Autor: