Dnes

  • Pátek 27. ledna 2023
  • Svátek má Ingrid

Postoj města: Nezaplatíme! Spor o doplatek Mariánského mostu řeší legendární Tomáš Sokol

29. 10. 2020

Ústí n. L. – Dvacet let. Takovou dobu už trvá spor města Ústí nad Labem s firmou Hutní montáže Ostrava, která se podílela na stavbě Mariánského mostu přes řeku Labe. Podle oficiálního webu magistrátu města se pohybuje částka i s úroky kolem jedné miliardy, ale už několikrát se změnila. Ústupky obou stran ke smíru nevedly a Krajský soud zahájil koncem října hlavní líčení.

Už v roce 2018 podala firma Hutní montáže na řešení sporu mimosoudní cestou. Po městu požadovala zaplatit 537 milionů korun. To nebylo v možnostech městské kasy, podle informací byla dlužná strana ochotna uvažovat o částce 90 milionů. To zase nepřijala protistrana, její sleva srazila cenu na hodnotu 430 milionu. Vedení města sumu neakceptovalo a celá záležitost se přesunula k justičnímu aparátu.

Odvolání města

Rok 2019 přinesl verdikt okresního soudu v Ústí nad Labem. Ten uznal nárok firmy Hutní montáže a rozhodl, že město zaplatí dlužnou částku 79 milionů. Cena se tak dostala níže než na původních devadesát milionů, které bylo Ústí nad Labem ochotno zaplatit v roce 2018. Ani s tímto rozsudkem nebylo město spokojeno a proti uhrazení částky se odvolalo. Spor se přesunul ke krajskému soudu.

Mimosoudní vyrovnání – druhý pokus

Krajský soud zahájil hlavní líčení na konci října. Jedna z možností jak letitý spor ukončit bylo mimosoudní vyrovnání. Ostravská firma Hutní montáže tentokrát požadovala 300 milionů. To opět zastupitelé města odmítli. Proběhlo vyslechnutí svědků z firmy CityPlan, která se městu starala o technické konzultace při přípravě a stavbě mostu. Podle informací o soudním líčení se po dobu jejich účasti na výstavbě nedošlo ke změně technického řešení.

Předání pohledávky

Ostravská firma Hutní montáže už ve sporu o doplatek nefiguruje přímo, pohledávku předala spřízněnému podniku ze svého portfolia. „Je to společnost, která je solventní. V podstatě ty důvody se týkají spíše nějaké účetní a auditorské strategie v tom portfoliu,“ řekl pro Český rozhlas Sever právní zástupce společnosti Lukáš Blahuš. Společnost Witkowitz VHM vyměnilo právníka, nově je v kauze stupuje Tomáš Sokol. Soud vleklý spor opět odročil.

Dominanta města

Siluetu mostu najdeme na propagačních materiálech města. Stavba probíhala v letech 1994 – 1997. Autorem díla ve slohu nového symbolismu je architektonická kanceláč Romana Kouckého. Ve své době budil u občanů Ústí nad Labem negativní reakce. Ocenění získal především v zahraničí a postavil se po bok staveb jako Petronas Twin Towers v Malajsii. Jeho stěžejním znakem je sedmdesátimetrový pilon, který se stal novým symbolem krajské metropole. Časopis Structural Ingeneering International označil Mariánský most za jednu z deseti nejkrásnějších staveb světa devadesátých let 20. století.

Autor: