Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Pošramocený školní rok končí. Žáci kterých škol zůstali nejvíce doma?

30. 06. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Dnes bude žákům předáno vysvědčení za jejich studijní výsledky ve školním roce 2020 až 2021. Docházku do škol silně poznamenaly plošné zákazy, které měly otupit sílu pandemie covidu. Ze statistik vyplývá, že nejvíce doma proseděli žáci středních škol. Proti nemožnosti navštěvovat školská zařízení se ozývaly kritické hlasy z řad poslanců.

Žáci do škol v roce 2020 nastoupili v září, ale vzhledem k horšící se situaci byli čím dál častěji doma. Podle oslovených škol a odborníků na vzdělání přinesla covidová výuka řadu problémů, ale i nějaká pozitiva. Mezi ně patří zlepšení IT dovedností učitelů a žáků, kteří byli nuceni vyučovat přes online prostředí. Některé školy dokonce takový provoz zvažují v kombinaci s prezenční formou výuky. Dohromady byli žáci a studenti základních a středních škol kvůli epidemii covidu-19 pětinu až dvě třetiny času zavřené. Situace se lišila na různých stupních a typech škol. Nejvíce času doma strávili středoškoláci. Naopak nejdéle byly třídy otevřené pro handicapované žáky speciálních škol.

V důsledky toho, že nebyla možnost získat plnohodnotně větší počet hodnocení, doporučilo ministerstvo školství používat ve větší míře slovního hodnocení. „Podle zjištění České školní inspekce ale v pololetí zůstala i přesto většina škol u známek. Slovní či kombinované hodnocení využila podle inspekce aspoň v některých třídách asi čtvrtina škol a do budoucna o tom uvažovalo dalších asi šest procent základních škol,“ uvedla na svých stránkách ČTK.

Před nedávnem oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, že návrat žáků 1. září bude provázet trojí testování, které by mělo monitorovat ohniskové oblasti a včas na ně reagovat. V případě zvýšené počtu výskytu případů se bude celá skupina žáků testovat opakovaně.

Podle odborníků na problematiku covidu je potřeba mít se na pozoru. Do Čech dorazily nové varianty viru, které jsou oproti předchozím více nakažlivé. Ke zvládnutí situace je nutné přednostně trasovat. „Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes uvedl, že varianta delta je nakažlivější než předchozí varianty viru. Její reprodukční číslo je podle něj osm, tedy od jednoho pozitivně testovaného se nakazí průměrně osm dalších lidí. U britské mutace, která v ČR převládla na začátku letošního roku, se reprodukční číslo zvýšilo o 0,4 až 0,7 bodů proti původnímu koronaviru,“ uvedla ČTK.

Autor: Jiří Šlaj