Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Policie varuje: Než kliknete na odkaz v SMS či emailu, zbystřete!

08. 03. 2022

zdroj fota: oficiální web Policie České republiky – KŘP Ústeckého kraje

Lounsko – Policie Ústeckého kraje vyzývá, než kliknete na odkaz, zbystřete. Policisté na Lounsku se zabývají dalším případem podvodníků, kteří útočí přes SMS nebo email. Chtějí se dostat k citlivým údajům, jako jsou rodná čísla nebo přístupová hesla k bankovním službám, které by mohli následně zneužít.

V posledním evidovaném případu se stala obětí 41letá žena z Lounska, která obdržela na mobilní telefon SMS zprávu od odesílatele vystupujícího jako doručovací společnost a s textem „Neúspěšný pokus o doručení zásilky“ a údajným číslem zásilky. „Ve zprávě byla vyzvána, aby přešla na internetový odkaz na údajnou doručovatelskou společnost a potvrdila svou adresu k doručení. Myslela si, že se může jednat o nevyzvednutý balík, proto odkaz rozklikla a zobrazené stránky vypadaly jako stránky velké české doručovací společnosti. Na nich na výzvu vyplnila adresu a poté měla vyplnit platební údaje za účelem zaplacení částky 50 korun za údajné opětovné doručení zásilky. Nic jí nepřišlo podezřelé, protože v té době skutečně očekávala doručení nějaké zásilky. Vyplnila tedy údaje ke své platební kartě a platbu následně potvrdila v aplikaci své banky,“ popisuje případ Policie ČR s tím, že takto byl vylákán z poškozené přístup k bankovnímu účtu a následně převedena z jejího účtu částka ve výši 23 tisíc korun bez jejího vědomí a souhlasu. Daná podvodná praktika se označuje jako tzv. smishing.

Policisté proto vyzývají, aby u každé zprávy občasné posuzovali obsah. „Pamatujte, že banky, úřady ani poskytovatelé doručovacích služeb po vás nikdy nebudou chtít osobní informace prostřednictvím SMS,“ apelují policisté s tím, že pokud přijdete o peníze na účtu, řešte to obratem s bankou, která v některých případech může peníze ještě zachránit.

„Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření,“ varuje dále Policie ČR.

Autor: redakce