Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Pokud Praha přestane přijímat uprchlíky, Ústecký kraj zvažuje stanové městečko

14. 06. 2022

zdroj fota: ilustrační obrázek pixabay.com

Ústecký kraj – Praha zvažuje uzavření asistenčního centra pro další příliv uprchlíků. Ostatní kraje chtějí být připraveni, pokud by se tak stalo. Ústecký kraj zvažuje pro válečné běžence vytvoření stanového městečka v průmyslové zóně Triangle na hranici okresů Most, Louny a Chomutov.

Do daného místa by mohly případně přijít i rozvětvené rodiny, které mají problém s přijetím v ubytovnách a v soukromí. Tedy hlavně ukrajinští Romové, kteří měli problém získat ubytování v Praze a Brně. O tom, zda vytipovaná lokalita nakonec vhodná ke stavbě stanového městečka se bude ještě jednat na odborné úrovni.

„Je tam na to prostor a je to asi jediné místo, které by neohrožovalo sociální smířlivost právě proto, že je to dál od měst,“ řekl ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) podle serveru iDnes.cz s tím, že okamžitý vznik stanového městečka není zatím nutný. Může se to ale zanedlouho změnit, a to především pokud by Praha v polovině června přestala uprchlíky přijímat. Ústecký kraj chce být připraven.

„Stále hrozí, že se budou přerozdělovat uprchlíci z Brna a Prahy a rozmístí se po krajích. Odmítáme ale nucené přemístění, protože na to nejsme připraveni. Nicméně se nebráníme, když přijdou uprchlíci, kteří jsou schopní se o sebe postarat. Ty ubytujeme a pomůžeme jim,“ zopakoval hejtman. Pro kraje by rozhodnutí Prahy představovalo zátěž. Připomněl, že se také nejednalo o kolektivní rozhodnutí krajů.

Krajské asistenční centrum v Ústí nad Labem bude v provozu minimálně do konce června, dokdy platí i nouzový stav.

Autor: redakce