Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Kolik tam toho je? Poptávka po lithiu roste, těžba na Cínovci se blíží!

19. 05. 2021

Zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Žádaná surovina v současném modelu výroby v 21. století leží v Ústeckém kraji pod povrchem. Lithium je skloňováno jako kov, bez kterého se neobejdou baterie a řada elektrických spotřebičů, které jsou konstruovány s nabíjením bez zapojení do elektrické sítě. K jeho těžbě na Cínovci je opět o kousek blíž, firma Geomet už odeslala žádost o posouzení do resortu Ministerstva životního prostředí. Se zahájením těžby se skloňuje rok 2025

Lithium je kov pro hospodářství budoucnosti. Jen namátkou, je potřeba pro výrobu mobilních telefonů, notebooků, tabletů a dalších zařízení s výkonnými bateriemi. Jeho progresivita se opírá o fakt, že je zásadních komponentem pro elektromobily, případně pro velké baterie pro krátkodobou akumulaci elektřiny.

Poklad pod Cínovcem

Zhruba polovina současné celosvětové produkce lithia je získávána ze solanek v Jižní Americe, zbytek se dobývá z hornin, zejména z ložisek v Austrálii a Číně. V Evropě je největším ložiskem právě Cínovec. Dle současných odhadů Geometu se zde v podzemí nachází přes 5 miliónů tun LCE, ovšem jaká část bude vhodná k těžbě, napoví až studie proveditelnosti. Pro ilustraci, současná světová spotřeba LCE je kolem 190 000 tun. Právě na studii proveditelnosti se aktuálně čeká.

Těžit lithium by měla česká firma Geomet, která je nadpolovičním podílem vlastněna firmou ČEZ.

Klíčový rok 2025

Žádost, která byla odeslána na Ministerstvo životní prostředí má posoudit a předejít negativním dopadům na přírodní prostředí. Těžit by se mělo v oblíbené lokalitě Sedmihůrek u Dubí, materiál by se zpracovával u bývalého dolu Kohinoor. Ročně se plánuje vytěžit až 1,8 milionu tun rudy s tím, že v prvních 20 letech by se jí hlubinnou metodou mohlo získat až 38 milionů tun. .

Přínos pro kraj

Podle oficiálního vyjádření společnosti Geomet by se otevření dolu příznivě promítlo i na zaměstnanosti v regionu, kde je předpoklad vytvoření mnoha pracovních příležitostí nejen v dole samotném, ale i v navazujících odvětvích nebo službách. Do rozpočtu města Dubí by z poplatků za vydobytý nerost a dobývací prostory ročně přibývala nemalá částka finančních prostředků. Ta ještě nebyla blíže specifikována.

ČTĚTE TAKÉ
Dnes končí připomínkování dokumentace. Těžba lithia se může posunout, v Krupce jsou proti!

Co je lithium?

Lithium (Li) je stříbrolesklý a velice reaktivní kov, takže se v přírodě vyskytuje jen ve sloučeninách. Je nejlehčí ze všech kovů a velmi měkký, ale tvoří pevné slitiny s ostatními kovy. V přírodě se tento měkký alkalický kov nachází v různých minerálech nebo v roztocích slaných jezer. Vzhledem k tomu, že lithium na vzduchu samovolně oxiduje (hoří), je pro snazší transport a další zpracování uměle vázán do karbonátu nebo hydroxidu.

Cínovecké naleziště

Ruda na Cínovci obsahuje místy i wolfram, který byl Evropskou unií označen za superkritickou surovinu, a další kritické kovy jako například cín, rubidium, niob, tantal a skandium. Výnosy z těžby těchto vedlejších komodit zlevní těžbu lithia.

Autor: Jiří Šlaj