Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Pohromy nekončí. Voda rychlostí blesku spláchla Děčínsko, mezinárodní vlakové spojení stojí!

19. 07. 2021

zdroj fota: oficiální profil hnutí ANO - Ústecký kraj

Děčínsko – Silné deště, které postihly severní Čechy o víkendu, zvedly hladiny řek na třetí povodňový stupeň. V rámci srovnání jednotlivých částí republiky je na tom nejhůře sever Čech, kde se voda převalila přes silnice a omezila i vlakovou dopravu na Děčínsku. Mezi nejvíce postižené oblasti patří oblast Bělé a cesta do Dolního Žlebu. 

Děčínsko patří mezi nejvíce zasažené oblasti po prudkých deštích o víkendu. Voda zaplavila několik silnic a poškodila trať vedoucí údolím Labe k hranici s Německem. Poškozenou část trati se železničářům podařilo částečně opravit, vlaky se po ní budou moci rozjet ale až po odstranění problémů na německé straně. Správa železnic už dokončila úklid posledního úseku trati z Děčína do německého Bad Schandau. Vlaky mohou jezdit jen po jedné koleji, mezistátní spojení ale ještě obnoveno nebylo. Důvodem je probíhající odstraňování následků velké vody na německé straně. 

„Pro osobní vlaky je nyní průjezdná jedna kolej. Samotné obnovení dopravy závisí na zprovoznění trati v Německu, to se podle současných informací předpokládá ještě dnes v podvečerních hodinách,“ uvedl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. 

Lobendava pod vodou 

K nejpostiženějším obcím v okolí Děčína patří Lobendava. “Zasažených je 50, možná 60 procent obce, všechny domy kolem potoka,” řekl ČTK starosta obce Stanislav Jirásek (Lobendava v novém kabátě). Velké škody napáchala bouřka také v Dolní Poustevně, kde lidé měli ve svých domech i tři čtvrtě metru vody. 

O situaci v regionu se zajímá hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. “Tak příroda nás letos moc nešetří. Po bouři ve Stebně nás zasáhla blesková povodeň ve Šluknovském výběžku. Jel jsem dnes na místo a zjišťoval rozsah škod a hlavně kde a čím můžeme jako kraj pomoci. Starostové obcí, dobrovolníci a opět i dobrovolní hasiči vše zvládají úplně perfektně a po záběrech ze včera bylo vidět, že zvládli opravdu hodně,” bylo uvedeno na facebookovém profilu hnutí ANO. 

Ve hře je další finanční pomoc stejně jako v případě větrné smrště, která se přehnala přes obce v okolí města Kryry. “Nezapomínám ani na finanční pomoc, kterou takto malé obce potřebují a tak navrhnu Radě Ústeckého kraje a následně i Zastupitelstvu, schválení finanční pomoci na odstranění škod,” prohlásil hejtman Schiller. 

V další fázi je potřeba zabezpečit obnovu poničené infrastruktury a uklidit škody, které blesková voda napáchala. “Intenzivně se o dění na Šluknovsku zajímá i premiér Andrej Babiš s kterým konzultujeme další možnosti pomoci,” řekl Schiller. 

Autor: Jiří Šlaj