Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Podříznutá májka, vztek. Příští rok chystáme opatření, říká starosta Hřenska

04. 05. 2022

ilustrační foto, wiki

Vítání léta, hasičské bály, novoroční polévka a další akce pořádá obec Hřensko pro své obyvatele. V posledních letech zařadilo do svého repertoáru vedení obce rovněž stavbu májky u příležitosti pálení čarodějnic. Tu však neznámý vandal před několika dny podřízl.

Možná, že na Moravě je řezání májky zvykem, nikoli však na Ústecku. Celodenní práce aktivních občanů na Mezné, která je součástí Hřenska, přišla vniveč, když neznámý poberta přes noc podřízl májku.

„Makali jsme na tom půl dne, a ráno k tomu přijdeme a májka je fuč, štve mě to. Jak to pak vypadá, když lidé přijdou na pálení čarodějnic a hlavní ozdoba chybí,“ postěžoval si redakci Našeustecko.cz účastník brigády.

Zklamání neskrýval ani starosta obce Zdeněk Pánek. „ Už se nám to stalo jednou, před třemi lety. Pachatel to musel udělat přes noc ruční pilkou. Někomu asi vadí, že naše obec pořádá pro své obyvatele nejrůznější akce a stará se o ně. Příští rok asi necháme místo monitorovat kamerou,“ nastínil plány pro redakci NU starosta. Trestní oznámení ale Pánek podat neplánuje, jelikož škoda nedosahuje 10 tisíc korun.

Soutěsky jedou dál

Hřensko se muselo a stále se musí vypořádávat s kůrovcovou kalamitou započatou v suchém roce 2018. Ta zásadním způsobem poznamenala lesy na jeho území, tvořené z poloviny smrkovým porostem. Jelikož se mnohá území v Národním parku stala nebezpečnými pro turisty z hlediska rizika pádu stromů, hrozilo obci před dvěma lety dokonce uzavření turisticky atraktivních soutěsek, které tvoří velkou část příjmu do obecní kasy. K tomu naštěstí nedošlo a Národní park ve spolupráci s obcí rizikové stromy z turistických stezek odtěžil, aby nebyla ohrožena sezóna.

 

Autor: Lukáš Veselý