Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Podpora maloobchodu v Ústeckém kraji: Most rozdává nájmy za symbolickou cenu

23. 03. 2021

zdroj fotografie: Facebook Statutární město Most

Pandemie koronaviru a na to navazující opatření vlády mají bezesporu obrovský vliv na fungování maloobchodu. Zavřené restaurace, omezené služby a zastavený prodej ztížil situaci všem podnikatelům nejen v Ústeckém kraji. Některá města přijala určitá opatření pro odpuštění alespoň části nákladů, které by museli i přes zavření provozoven nadále hradit.

Most

Na poslední schůzi rady města Most, která se konala 11.3. 2021, bylo schváleno dočasné snížení nájmů těm podnikatelům, kteří jsou v podnájmu samotného města. Za poslední tři měsíce tohoto kalendářního roku bude jejich nájem jen za symbolickou cenu jednu korunu měsíčně. Této úlevy dostálo 20 nájemců a dohromady je odpuštěná suma odhadována na 317 tis. korun měsíčně. Dle tiskové zprávy nebude město nadále vymáhat sankce spojené za neplacení nájmu v prvních třech měsících tohoto kalendářního roku. Stejné jednání navrhují i společnostem, které město vlastní ze 100 %, aby jejich nájemníci dostali stejných úlev.

Ústí nad Labem

Nejaktuálnější dotací vyhlášenou pro podnikatele je dotace se zněním: Podpora mládežnického sportovního hnutí prostřednictvím regionálně významných sportovních klubů. Cílem tohoto příspěvku je zabránit krachu důležitých sportovních organizací, což znamená, že žádat mohou jen kluby s regionálním významem a nejvyšší výkonnostní třídou, které se účastní regionálních soutěží.

Inspirace v Litoměřicích?

Z úlevami pro podnikatele začali loni na jaře už v Litoměřicích. Město rozhodlo podpořit je jednorázovým příspěvkem deset tisíc korun a odpuštěním, či snížením nájmu těm, kteří využívají městské prostory. Minulý rok bylo proplaceno 1,81 milionů korun pro 181 žadatelů. S příchodem vládní pomoci na odpuštění 50 % nájmu město nakonec podporu upravilo na 30 % slevy na nájemném. Dohromady tak nájemníci platili od dubna pouze 20 % z nájmu nebytových prostor vlastněných městem.

ČTĚTE TAKÉ
Ústecké provozovny mohou podávat žádosti do programu COVID - Gastro!

Minulý rok tak Ústecký kraj podpořil všechny své okresy deseti miliony korunami pro podnikatele. Celkem se tedy rozdělilo 70 milionů korun. Každý žadatel tak mohl ke kompenzaci od státu přidat i tuto od kraje. Při splnění veškerých podmínek byla dotace schválena na 25 tis. korun pro jednoho žadatele. Vzhledem k vývoji situace a vytvoření tzv. AntiCovid programů mohou podnikatelé žádat o příspěvky na vybrané výdaje. Některá města i přes to nadále odpouštějí nájmy svým nájemcům. Za zmínku stojí i nově spuštěný portál Onestopshop., který Ústecký kraj spustil pro přehlednost informací pro podnikatele v kraji. 

Autor: