Dnes

  • Pátek 25. června 2021
  • Svátek má Ivan

Pít nebo pít, to je ta otázka. Je alkohol tichý zabiják nebo dobrý společník?

08. 06. 2021

Zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústecký kraj – Co expert, to jiný názor. Téma alkoholu rozděluje nejen lidi ve společnosti, ale také odborníky, kteří se danou problematikou zabývají. Často se objevuje zpráva o tom, že jediné bezpečné pití je naprosté omezení alkoholu na hodnotu nula. Jenže abstinenta, aby v Čechách člověk pohledal. Jaké účinky alkohol má a jaké jsou nové názory na jeho prospěšnost či škodlivost?

Například Jan Pirk, známý kardiochirurg a nadšený sportovec prohlásil pro server Vitalita.cz, že to dobrý sluha, ale zlý pán. To přesně vystihuje případ, kdy přiměřené množství alkoholu není považováno za negativní. „Třeba víno v přiměřeném množství tělu rozhodně neuškodí. A jedno pivo po sportovním výkonu je ten nejlepší ionťák,“ řekl Pirk.

A tento názor zastává řada rekreačních sportovců. „Já si bez piva neumím ani cyklistiku představit. Je jasné, že si nedám pět piv během jízdy, ale třeba k obědu nebo po výkonu na tom nevidím nic špatného,“ prohlásil Jan Ouzký z Litoměřic.

Trefně popsal svůj vztah k alkoholu spisovatel a publicista Václav Budínský pro Vitalita .cz. „Alkohol je součástí naší kultury, jedná se o úžasný dar, který má mnoho pozitivních funkcí. Pokud ho člověk konzumuje denně, nebo téměř denně, kultivovaným způsobem, ve vysoké kvalitě a v přiměřeném množství, které odpovídá jeho zdravotnímu stavu a dispozicím, jedná se o lék a blahodárnou látku, která zkvalitní a zpříjemní život.“

Alkohol a zdravotní rizika

Na druhé straně barikády stojí odborníci, kteří tvrdí, že nepít je jediná možnost, jak ochránit své zdraví. I s pitím totiž roste chuť a většinou to u jedné skleničky to nekončí. A to už problém začíná být. „Když se mí klienti opírali o teorém mírného pití, tak nikdy nezůstalo u jednoho půllitru piva nebo dvou deci vína. Každý si to ‚mírné‘ pití přizpůsoboval svému návyku. Většina klientů, kteří žijí v partnerském vztahu, si každý večer dává sedmičku bílého,“ popisoval Ivan Mach pro Český rozhlas radiožurnál.

ČTĚTE TAKÉ
Z diáře městské policie Jirkov. Alkohol, drogy, nadávky

Vznik rakoviny

Server Alkohol škodí uvádí mezi jinými, s jakými následky musí lidé počítat, pokud je sklenička vína jejich dobrým kamarádem. „Krátkodobé a dlouhodobé účinky alkoholu mohou mít vliv na vaše tělo i na duševní zdraví. Existuje zřejmá souvislost mezi škodlivým užíváním alkoholu a jeho negativními dopady na celé tělo. Alkohol je hned po kouření druhým nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik rakoviny,“ uvádí web.

V roce 2015 spustila Potravinářská komora České republiky preventivní osvětovou kampaň, která se měla zasadit o zodpovědný přístup ke konzumaci alkoholických nápojů. Jako nejohroženější skupiny si definovala mladistvé, těhotné ženy a řidiče.

 

Autor: Jiří Šlaj