Dnes

  • Středa 30. listopadu 2022
  • Svátek má Ondřej

Pirát Navrkal ve Sněmovně: Nezákonné exekuce, digitalizace a legalizace konopí!

09. 02. 2021

zdroj fota: fcb František Navrkal

Ústecký kraj – Série medailonků stávajících poslanců Ústeckého kraje pokračuje. Dnes se podíváme na Piráta Františka Navrkala z Děčína, který je členem strany od roku 2012. Ve Sněmovně se především zabývá oblastí digitalizace a informačních technologií. Vedle Výboru ústavně právního, pak zastává funkci i v Zahraničním výboru. Dlouhodobě bojuje společně s dalšími Piráty za legalizaci konopí.

Piráti se obecně pyšní prosazením větší transparentností v procesu rozdělování dotací. Ústecký poslanec František Navrkal totiž protlačil Sněmovnou dva pozměňovací návrhy k novele zákona proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Záměrem bylo, aby dotace dostávaly jen společnosti s jasně definovanými skutečnými vlastníky. Druhým návrhem pak bylo, že zadavatel může v rámci veřejné zakázky odstoupit od smlouvy s podnikem, který měl v evidenci nesprávné údaje.

Navrkal jakožto vystudovaný bakalář oboru Aplikace softwarového inženýrství na ČVUT do Sněmovny vstupoval s tím, že se chce věnovat informačním technologiím. „Vzdělaná a informovaná společnost, svobodný internet, efektivnější státní správa a skutečně fungující demokratický systém jsou věci, kvůli kterým jsem se stal členem Pirátů. Proto je budu hájit i nyní po svém vstupu do Sněmovny,“ uvedl po svém vstupu do Sněmovny s tím, že hodlá také hájit zájmy Ústeckého kraje. Při vstupu do Sněmovny s ním rezonovala témata jako dostupnost sociálního bydlení, exekuce nebo ekonomická transformace kraje v důsledku útlumu těžby.

Dle informací redakce NÚ ovšem žádné legislativní kroky v rámci dostupnosti sociálního bydlení či ekonomickou transformaci kraje nezaznamenala.

Nezákonné exekuce

Navrkal spíše dlouhodobě poukazuje na nezákonné exekuce, v této věci také interpeloval ministryni Schillerovou. Poslanec totiž předložil pozměňovací návrh, který navrhuje navýšit počet soudních úředníků, kteří se podezřelými případy a zastavováním nezákonných exekucí zabývají. Soudy podle Navrkala totiž nestíhají podezřelé případy vyšetřovat.

Pirátský politik také upozorňuje na dlouhodobý nešvar české politiky, kterým je netransparentní výběr členů dozorčích rad a funkcionářů významných institucí, jako je Veřejná zdravotní pojišťovna či veřejný ochránce práv. Veřejné hlasování se také snažil opakovaně prosadit v rámci volební komise.

Legalizace konopí

Navrkal společně s ostatními Piráty také dlouhodobě vystupují pro legalizaci konopí. Piráti chtějí, aby si dospělí lidé mohli sami pro sebe beztrestně vypěstovat omezený počet rostlin konopí, usušit je a zpracovat. Připravili návrh zákona a pravidelně se účastní pochodu Million Marihuana March za legalizaci konopí.

Poslanec na půdě dolní komory parlamentu zastává agendu v Zahraničním výboru a Ústavně právním výboru. Rovněž je členem Podvýboru pro digitalizaci justice a e-Sbírku.

Autor: ps