Dnes

  • Pondělí 28. listopadu 2022
  • Svátek má René

Pirát Bartoš uplatnil právo „veta“. Bude lídrem kandidátky na Ústecku

09. 01. 2021

zdroj foto: redakce NU

Ústecký kraj – Sestavování kandidátek pro volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021 bude ještě zajímavé. Jak jsme viděli u krajských voleb, jen ojediněle se stalo, že se současní poslanci za Piráty nedostali na pozici lídra. Kartami ale může zamíchat právě předvolební spolupráce se STAN. Na pozici pirátského lídra vystřídá poslance Františka Navrkala předseda strany Ivan Bartoš.

STAN ve čtvrtek schválil koaliční program s Piráty. Celostátní fórum Pirátů má zase spolupráci posvětit v sobotu, řadoví členové budou o koalici se STAN hlasovat až o pondělí 11. ledna do 22. hodiny.

Již před Vánoci bylo jasné, že v primárkách na lídra kandidátky v Ústeckém kraji poslanec František Navrkal neuspěl. Svůj souboj v internetovém hlasování prohrál s ústeckým zastupitelem Lukášem Blažejem. Ale ani ten se do čela kandidátky reálně nepostaví. Ústecký kraj si totiž jako svou baštu vybral celostátní lídr pirátů Ivan Bartoš. Stanovy mu takovou kandidaturu dovolují. Celorepublikový lídr si může vybírat z regionů, kde získal nominaci, a pak se může stát lídrem kandidátky automaticky.

To znamená, že Blažej se posune na druhé místo. A Navrkal se může dostat až na místo čtvrté. Podle předběžné koaliční smlouvy se STAN totiž třetí místo má náležet Starostům. Otázkou je, zda se bude o nižší pozice ucházet. Páté místo pak opět může náležet STAN a nadále se kandidáti jednotlivých stran v pořadí střídají.

V posledních volbách do Poslanecké sněmovny Piráti získali v Ústeckém kraji jednoho poslance – právě Františka Navrkala. Celkem v dolní komoře Parlamentu zasedá 13 poslanců z daného kraje.

Autor: ps