Dnes

  • Pátek 26. února 2021
  • Svátek má Dorota

Personální změny v Uhelné komisi. Nově v ní budou rozhodovat Globočník a Schiller

02. 12. 2020

zdroj fota: koláž autora

Ústecký kraj – Spalování fosilních paliv je trend, který chce Evropská unie co nejdříve ukončit. Zavázala se, že rok 2050 pro ní bude rokem uhlíkové neutrality. Jak rychle bude postupovat Česko je odvislé od jednání Uhelné komise, která je poradním orgánem. Zasedne v pátek a bude mimo jiné spolurozhodovat o tom, jak rychlý útlum těžby nastane na severu Čech. Radou kraje byli nově zvoleni jako členové komise Petr Globočník a Jan Schiller.

Komise je podle svého statutu poradním orgánem vlády a její doporučení nebude závazné. Na letošním zasedání doporučila ukončit spalování a těžbu hnědého uhlí do roku 2038. Datum ale není definitivní a lze ho v případě potřeby posunout směrem dopředu. „Abychom se vyhnuli nejhorším dopadům klimatické krize, jako jsou například dlouhá sucha a další extrémní projevy, musíme od spalování uhlí odstoupit co nejdříve,“ napsala poslankyně Dana Balcarová, která má na starosti Výbor pro Životní prostředí v Poslanecké sněmovně.

To je spojeno podle jejího názoru s tím, aby se stala Česká republika konkurenceschopnou. „I já budu žádat ministra Brabce, aby hlasoval pro rok 2033,“ prohlásila poslankyně za Piráty Dana Balcarová. Ve hře jsou stále všechny tři termíny 2033, 2038 a 2043. Nejpravděpodobnější se z vyjádření členů komise jeví termín roku 2038.

Změna v obsazení komise

Rada Ústeckého kraje zvolila své nové zástupce v uhelné komisi. Nově jím bude Petr Globočník, který je předsedou Strany zelených v Ústeckém kraji a litvínovský zastupitel. Další post bude zastávat dnes již poslanec a hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Vzhledem k novému přístupu zvolené koalice skončil se funkci Pavel Farkač, který pracoval jako asistent ředitele těžební společnosti Sev.en Energy. Spolu s ním skončil i bývalý náměstek primátora Martin Klika.

ČTĚTE TAKÉ
Interpelace dala věci ho pohybu. V Soutěskách jede kácení na plno 

Poslankyně Balcarová původně v komisi měla své místo, ale její činnost v ní byla ukončena. „Z Uhelné komise mě totiž ministři Brabec a Havlíček odvolali a nahradil mě pan poslanec Jan Zahradník z ODS,“ uvedla. Právě nový člen není pro předsedkyni komise tím pravým ořechovým. „Zastává dva názory, že klimatická změna není reálná a že kdyby změna klimatu probíhala, rozhodně za ni nemůže lidská činnost,“ nelíbí se Balcarové.

Jan Zahradník vyjádřil své postoje pro Český rozhlas. „Jsem zastáncem toho, abychom za uzavřené kapacity hnědouhelné energetiky měli reálnou náhradu, zejména energii z jádra. Proto se kloním k pozdějším termínům odstoupení od uhlí, spíše po roce 2040,“ prohlásil Zahradník.

Vyvážené složení

Ve vedení komise jsou ministr Dopravy a průmyslu Karel Havlíček, ministr Životního prostředí Richard Brabec, náměstek z Ministerstva pro místní rozvoj David Koppitz a náměstek ministerstva financí právní a majetkové sekce Ondřej Landa. „V komisi máme zástupce z oblasti těžby, zaměstnavatelských svazů, odborů, regionů, ale i ekologů a akademiků, takže je zcela vyvážená,“ řekl ČTK po prvním jednání ministr průmyslu Karel Havlíček.

V personálním obsazení komise mají jednoznačně protiuhelné postoje otevřeně jen dva její členové. Pochopitelně jsou to zástupci Greenpeace a Hnutí Duha, ostatní se kloní ke kompromisům nebo neodkrývají své karty.

O dalším směřování České republiky a těžby uhlí se ukáže na pátečním jednání Uhelné komise.

Autor: JŠla