Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

Partizánský podnik Lepšího severu se nezdařil. Kulhánek (ODS) nebaží po postu hejtmana, ctí dohodu

14. 10. 2020

Ústí n. L. – Bratrstvo demokratických stran bez účasti ANO se nekoná. Svůj odmítavý postoj dali jasně najevo představitelé oslovených stran a vyloučili, že by se tvořila koalice pod taktovkou uskupení Lepší Sever. Jejich zástupci chtěli vytvořit Demokratický blok a vyšachovat vítěznou stranu. Stále tedy platí podepsané memorandum ANO, ODS a Spojenců pro kraj.

Hnutí Lepší Sever vyneslo své trumfy, ale žádné přebíhání a nové svazky se na politické scéně konat nebudou. Na výzvu ke spojení sil a odstrčení vítězného hnutí ANO reagovali politické subjekty odmítavě nebo zdrženlivě. Nejvíce by na takové pestré koalici vydělala ODS. Její lídr ale něco takového vyloučil. „Oslovil mě pan primátor Paparega, už jsem mu na to odpověděl. Jednáme s hnutím ANO a Spojenci a pokud to dovedeme do zdárného konce, není možné jednat o jiné variantě. Navíc je tento návrh velmi krkolomný a pochybuji, že by se k němu přidají ostatní subjekty,“ vyjádřil se pro Naseustecko.cz lídr ODS v Ústeckém kraji Jiří Kulhánek.

V přesvědčování nepomohla ani lukrativní nabídka postu šéfa kraje. „Nejsem hladový po postu hejtmana,“ dodal s úsměvem Kulhánek.

Podobně jako ODS vystoupili i jejich partneři Spojenci pro kraj. Ústy svého lídra Jiřího Řeháka se vyslovili pro odsouhlasené memorandum a nic na tom měnit nechtějí. „V tuhle chvíli s Lepším Severem o demokratickém bloku jednat nebudeme, soustředíme se na jednání na současném půdorysu koalice,“ řekl Řehák.

Co na to hnutí ANO? „Je mi líto, že lidé, kteří mají měnit náš kraj k lepšímu politikaří, intrikují a mají dokonce tu drzost mluvit o demokracii a o tom, co lidé chtějí,“ nechal se slyšet Jan Schiller. Ve své reakci pokračoval. „Vůbec neví, co lidé chtějí a když jim to lidé ukáží, tak spojí nespojitelné, jen aby zůstali přisáti.“ Lídr ANO přirovnal výroky Lepšího Severu k agitkám typu pojďme chránit své továrny a rozorávat meze.

Hodně možností

Nejprve měli být u vládnutí, ale nakonec na ně volba nepadla. Starostové jsou otevřeni a dalšímu vývoji chtějí nechat volný průběh. „V principu se bavíme se všemi, zvláště stojí-li to dnes tak, že směřujeme do opozice. Já tuto aktivitu vnímám jako primárně směřující k ODS a Spojencům. Je potřeba dodat, že skládající se koalice má většinu dvou hlasů při sedmi stranách,“ vyslovil svůj názor Filip Ušák ze STAN.

Na spolupráci neslyší

Piráti se po volbách zaměřovali svou snahu na oslovení stran s programovými průniky. „My usilovali o vytvoření obdobného demokratického bloku se zapojením liberálních subjektů, jako je hnutí STAN či uskupení Spojenci. O přímém zapojení Lepšího severu do takové koalice jsme ovšem neuvažovali a neuvažujeme ani nyní,“ dala jasnou odpověď Kateřina Stojanová.

Autor: