Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Oslovený ředitel a učitelé se shodují: školní rok zatím neprovázejí žádné komplikace

03. 09. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Ústecký krajS návratem dětí do škol panují obavy o další vlnu šíření koronaviru. I proto připravilo ministerstvo zdravotnictví hned trojí testování žáků a pokyny pro fungování škol. Podle názoru oslovených pedagogických pracovníků je prozatím návrat dětí bezproblémový, drtivá většina dětí se umí samostatně otestovat s výsledkem negativní. Antigenní test musí potvrdit PCR verze.

Minulý školní rok zůstane v paměti dětí a rodičů dlouho. Narušená výuka udělala čáru přes rozpočet do vzdělávacího procesu dětí, které musí učivo a znalosti v průběhu další školní docházky dohnat. Naseustecko.cz oslovilo pedagogické pracovníky škol z Ústeckého kraje, jak se návrat dětí daří právě v jejich instituci. „Děti se těšily hodně. Jsou v družině hned od prvního dne, k nim se připojily nové děti. Testování jsme měli dobře zorganizované, takže vše probíhalo v klidu a nenastala žádné komplikace. Děti jsou na testování zvyklé a nové si brzy zvyknou,“ prozradila aktuální stav vyučující ze Speciální školy pod Parkem v Ústí nad Labem Iva Jiránková.

V podobném duchu komentovala první dny ve škole i pedagožka Běla Besserová, která učí v Neštěmicích na ZŠ Hluboká. „První tři dny se nevymykaly normální situaci, průběh byl poklidný, nenastaly žádné komplikace,“ komentovala třídní učitelka letošního devátého ročníku. Pro děti se testy staly běžnou rutinou, nad kterou už se ani nepozastavují. „Někteří z žáků už jsou navíc očkovaní, ale nijak to nedělá mezi dětmi rozdíly. Testování bylo bez zádrhelů,“ řekla Běla Besserová.

Jako každý rok jsou první dny ve škole pro děti možností se vidět se spolužáky po prázdninách. „Děti se docela těšily, spolužáci jim chyběli, ale je jasné, že už dobře vědí, že je čekají i povinnosti. Ale tak to v životě chodí,“ dodala kantorka z Neštěmic.

ČTĚTE TAKÉ
Hurá do školy. Školní rok začne pro žáky testováním na covid

Jako bezproblémový označuje návrat dětí do školních lavic ředitel ZŠ Palachova Marek Plch. „První dva testovací dny jsme zvládli bez obtíží, žádné problémy jsem nezaznamenal,“ prohlásil. Velký průzkum, který dělaly krajské redakce České televize, zapadá do obrazu v Ústeckém kraji. Redaktoři zjistili, že je situace v České republice stabilní a že pouze u jedné třídy byla zjištěna nákaza. Děti tak musí podstoupit dvoutýdenní karanténu se zajištěnou výukou online.

Vedení škol se na první dny výuky připravilo svědomitě a prozatím je obava před nákazou zbytečná. Ale je třeba se mít stále na pozoru, loňský průběh epidemie je mementem. Ředitel ZŠ Palachova vítá, že přišlo ministerstvo zdravotnictví s jiným konceptem, který má sladit bezpečnost a pravidelnou školní docházku.

„Takové opatření vítáme,“ potvrdil Marek Plch. Vzhledem ke změnám, které se udály za poslední dobu jsou školy a jejich vedení smířeny s tím, že se některá opatření mění jako na běžícím páse. „Po roce a půl různých opatření už nad jejich smyslem nebo důvodem nepřemýšlím,“ dodal Marek Plch.

Autor: Jiří Šlaj