Dnes

  • Pátek 22. října 2021
  • Svátek má Sabina

Oprava Benešova mostu v Ústí opět odložena. Město se bojí zastavení provozu

16. 02. 2021

zdroj fota: www.mosty-tunely.cz

Ústecký kraj – Oprava ústeckého mostu Edvarda Beneše, který je v havarijním stavu už dva a půl roku je opět odsunuta. Důvodem je, že Ústecký kraj stále nemá stavební povolení. Situaci komplikuje i koronavirová epidemie, protože díky ní se navíc zpozdilo vyhlášení dotací Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Podle radního pro investice Tomáše Riegra (ODS) se nebude jednat o vůbec jednoduchou opravu.

Právě z IROP se má oprava z velké části totiž  financovat. „Bez dotace to nepůjde. Oprava by mohla začít v roce 2022 nebo 2023,“ odhadl nový termín krajský radní pro investice a majetek Tomáš Rieger (ODS) podle serveru iDnes.cz s tím, že oprava mostu je klíčovou spojnicí centra Ústí se Střekovem. Cena by se měla šplhat ke zhruba 440 milionů korun. Podle Riegera by dotace mohla být až 85 procent.

Ústecký magistrát zdržení moc nevítá. „Město si právě kvůli rekonstrukci mostu už loni pořídilo parciální trolejbusy, které mají baterie a mohou díky nim jet až pět kilometrů bez napájení z trolejí. Tyto trolejbusy by cestující na Střekov a zpět do centra vozily přes Mariánský most,“ uvádí server. Ale to není vše. Město má také obavy, aby se most nemusel uzavřít ještě před zahájením oprav. Jeho stav je totiž kritický.

Město zdržení nevítá

Podle ústeckého primátora město celý vývoj sleduje s velkými obavami. „Prodlužování neprospívá konstrukci mostu. Hlavně hledíme s obavami na to, že by došlo k zastavení provozu na mostě. To by znamenalo téměř kolaps dopravy ve městě,“ uvedl a připomněl, že most je hojně dopravně využíván. Netolický také očekává, že město kraj seznámí s přípravou oprav.

Most z 30. let 19 století čeká oprava jak horní konstrukce, tak obou betonových pilířů, aby byly stabilní a dál mohly horní část mostu nést. Vzhledem k tomu, že stavební povolení ještě není hotové, je možné očekávat ještě případné změny. Podle Riegra je také pravděpodobné, že z původního mostu nic nezůstane a vznikne tak nový most, který bude ovšem vzhledově stejný.

Autor: ps