Dnes

  • Čtvrtek 9. prosince 2021
  • Svátek má Vratislav

Opozice se čertí! „Vedlejšák za sedmdesát tisíc?“ Problém mají i s počtem výborů a „kádrováním“

19. 11. 2020

Zdroj fota: koláž autora

Ústí n. L. – Hned první den ve funkci si nové vedení Ústeckého kraje vyslechlo hlasité výtky na svou adresu. Opozičním uskupením se nelíbí fakt, že byl smeten ze stolu návrh, který měl ušetřit peníze daňových poplatníků. Návrhem se zabývala například nejmladší zastupitelka Kateřina Stojanová, která navrhovala snížení odměn při kumulaci funkcí. Co přesně opozici vadí?

K chybám fungování úřadu pod taktovkou nového vedení by se našla podle hnutí Vaše Ústí celá řada. Nesouhlas vyjádřilo na svém facebookovém profilu. Podle hnutí jde Ústecký kraj cestou plýtvání veřejnými prostředky. Například problematice sociálního charakteru by se měl podle jejich názoru věnovat někdo na plný úvazek. „Narůstá nám množství vyloučených lokalit, kraj bude mít náměstka pro sociální věci neuvolněného,“ píše se v prohlášení hnutí Vaše Ústí. Odměnou pro náměstka Jiřího Kulhánka má být sedmdesát tisíc měsíčně. „Domníváme se, že pokud se někdo nevěnuje své práci naplno, měl by brát jen částečnou odměnu. Navrhovali jsme proto, aby dostával za vedlejšák 20 tisíc měsíčně,“ navrhovalo hnutí.

Dvojí tvář hejtmana Schillera

Opoziční zastupitelka Kateřina Stojanová ve své řeči zmínila, že je potřeba začít šetřit. „Na půdě Parlamentu ČR bude s velkou pravděpodobností přijat návrh hnutí ANO na zrušení superhrubé mzdy, v jehož důsledku se rozpočty krajů dle Národní rozpočtové rady budou potýkat s výpadkem daňových příjmů ve výši až 7,8 miliardy,“ uvedla Pirátka. Nový hejtman Jan Schiller před volbami uváděl, že je potřeba, aby už nebyl Ústecký kraj za popelku. To jde ale proti jeho hlasování na celostátní úrovni. Pozměněný návrh Senátorů usiloval o to, aby stát krajům kompenzoval ztráty, které utrpěly kvůli změnám v rozpočtovém určení daní v souvislosti s vyplácením podpory podnikatelům. „Pan hejtman Schiller nepodpořil na půdě Sněmovny návrh na státní kompenzaci ztráty krajů a kromě toho v budeme velmi pravděpodobně muset vynaložit nemalé částky na zajištění ochranných pomůcek proti epidemii,“ vypočítávala další výdaje Stojanová.

ČTĚTE TAKÉ
Řešení vyloučených lokalit v Ústeckém kraji se předloží poslancům. Je šance na změnu legislativy?

Zvýšení počtu výborů

Počet výborů se od minulého volebního období rozrostl o jeden. Ani to opozice nepřijala s poklidem a chtěla snížit odměnu pro předsedy jednotlivých výborů. „V době, kdy stát šetří a čekají nás všechny těžké časy, jsme argumentovali tím, že 90 tisíc korun měsíčně na jednoho předsedu výboru je příliš. A navrhovali jsme, aby byl neuvolněný. Tento návrh nové vedení kraje zcela skandálně přešlo a nenechalo o něm ani hlasovat,“ uvedlo Vaše Ústí na svém profilu. Navíc nastane situace, kdy bude jeden politik sedět ve více výborech a tím se mu budou odměny kumulovat.

Podle opozice kádrování

Piráti proto navrhovali, aby došlo ke změnám. „Do odměny je zahrnuta odměna za maximálně jednu vykonávanou funkci a to ta nejvyšší schválená zastupitelstvem.,“ zněl jejich návrh. Pro něj hlasovali Piráti a členové hnutí STAN, ostatní s ním nesouhlasili. Rozbuškou byla i volba šéfa finančního výboru. „Koalice se zcela proti všem demokratickým zásadám rozhodla kádrovat a odmítla našeho kandidáta Filipa Ušáka. Odmítáme si nechat diktovat, koho můžeme či nemůžeme nominovat, tím spíš, pokud jsou údajné důvody naprosto vyfabulované,“ vyjádřilo se hnutí Vaše Ústí.

Autor: