Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Opatření kraje v krizi: online objednávky na testy a call centrum pro trasování nakažených

10. 10. 2020

Ústecko – S řadou opatření proti šíření koronaviru přišel krajský úřad Ústeckého kraje. Začátkem měsíce spustila Krajská zdravotní internetovou adresu pro potřeby objednávky na testování na Covid – 19. Fungovat by měl ve všech pěti nemocnicích. Další novinkou je zřízení linky pro trasování, které by mělo pomoci při zjišťování nákazy a distribuce ochranných pomůcek do školských zařízení.

Zřízení call centra předcházelo jednání Krizového štábu Ústeckého kraje. Toho se účastnili první náměstek hejtmana Martin Klika a zástupci Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje, ředitelka Krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková či vedoucí jednotlivých odborů krajského úřadu. Hygienici proškolili devítku zaměstnanců úřadu pro trasování kontaktů pozitivních osob v regionu. Call centrum zahájilo ostrý provoz ve středu 7. října 2020. Na setkání štábu se řešila aktuální situace ohledně distribuce ochranných pomůcek pro pedagogické a nepedagogické pracovníky.

Objednání z obýváku

Systém je funkční od začátku měsíce a slouží k objednání na test na přítomnost Covid – 19. Na adrese www.kzcr.eu/testcovid. Občané se dozvědí praktické informace k vyšetření. Ve zkratce kdy má pacient přijít, jak dlouho bude odběr trvat, jak za něj zaplatit, kdy budou výsledky. Tímto způsobem se lze objednat do všech pěti nemocnic. Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem byla zařazena do celorepublikové páteřní sítě. Ostatní zdravotnická zařízení v Děčíně, Mostě, Chomutově a Teplicích jsou regionálními centry. Provozní doba míst sloužících k odběru jsou uvedena na stránkách jednotlivých nemocnic nebo je poskytuje krajský úřad Ústeckého kraje. Jedno vyšetření zahrnující odběr a zpracování vzorku přijde samoplátce na 1 756 korun českých. Test na protilátky, který je plně hrazený žadatelem, stojí pět set korun.

Respirátory jsou na skladě

Dobrá zpráva pro všechny učitele a pracovníky ve školských zařízení, které zřizuje Ústecký kraj. Pracovníci kraje obdrželi zásilku 225.860 ks respirátorů FFP2. Připravena je jejich distribuce do všech šestnácti ORP (obce s rozšířenou působností) od čtvrtku osmého října. O naskladnění rozhodla Vláda České republiky ve svém usnesení. Připraveny jsou předávací protokoly podle seznamu obcí. Množství ochranných pomůcek, které budou vydávat z centrálního skladu, je rozpočítáno podle aktuální potřeby.

Autor: