Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Onkologičtí pacienti už nebudou muset dojíždět. V Chomutově vzniklo nové PET centrum

06. 08. 2022

zdroj fota: ilustrativní obrázek pixabay.cz

Chomutov – Chomutovská nemocnice slavnostně otevřela nové pracoviště na Oddělení nukleární medicíny. Pro vyšetření pacientů, především ze západní části Ústeckého kraje, byl spuštěn do klinického provozu přístroj PET pro pozitronovou emisní tomografii.

Komplexní onkologické centrum má dvě pracoviště, a sice v Ústí nad Labem a Chomutově. Ústecké PET centrum bylo poměrně přetížené, proto je posila v Chomutově žádoucí.  „Pořízením přístroje na chomutovské oddělení nukleární medicíny jsme pacientům z Chomutova, Mostu a přilehlých oblastí ušetřili cestování sedmdesát kilometrů. Chomutov má onkologii vybavenou velmi kvalitně a přístroj byl posledním kamínkem do mozaiky vyšetřovacích a léčebných metod, které ve zdejší nemocnici máme,“  zrekapitulovat Petr Malý, generální ředitel KZ, pod kterou nemocnice v Chomutově spadá.

Výjimečnost přístroje více dále přiblížil primář Oddělení nukleární medicíny Aleš ChodackiPrincip metody PET umožňuje zachytit funkční metabolické změny, které předcházejí změnám strukturálním, a lze tedy mnohdy odhalit onemocnění či progresi choroby dříve než při použití standardních vyšetřovacích metod. Přístroj tedy umožňuje časnou detekci onkologických lézí u pacienta a následně efektivní nasazení účinné onkologické terapie v léčebném postupu,“ vyzdvihl.

V minulých letech prošlo oddělení významnou rekonstrukcí a modernizací, která proběhla ve dvou etapách, a KZ do ní investovala, s výraznou finanční podporou Ústeckého kraje, bezmála 43 milionů korun včetně DPH.

Autor: redakce