Dnes

  • Pátek 20. ledna 2023
  • Svátek má Ilona

Omezení je likvidační. Že rebelují? Nedivím se, říká Jírovcová. Podle Jarošové vláda dovolí řetězcům si mastit kapsu

16. 12. 2020

zdroj fota: koláž autora

Ústecký kraj – Sedí v Parlamentu České republiky za Ústecký kraj, kam je svými hlasy poslali voliči. Tři zákonodárci odpovídali na otázky Naseustecko.cz, které se týkají omezování provozu podniků a vývoji situace spjaté s šířením koronaviru.

Otázka redakce se týkala omezení provozu a nesouhlasu majitelů zavírat v 20:00. Co si o tom myslí poslankyně Hana Aulická Jírovcová?

„Jakékoliv omezení pro restaurace je v této době likvidační. Mluvila jsem s nimi a hovoří, že pro ně je záchrana buď úplné uzavření nebo prostě končí. Snažíme se tedy ještě řešit zvýšení kompenzací pro tuto oblast nebo i jinde, kde jsou nevětší dopady, každopádně si myslím, že nyní to o otvírací době už vůbec není. Prostě buď se dočkáme normálního režimu nebo se musí najít adekvátní kompenzace, které restaurace, hotely a hospody zachrání,“ napsala Hana Aulická Jírovcová z KSČM.

Na stranu podniků se postavil i litoměřický místostarosta Karel Krejza. Další salto mortale s uzavřením hospod apod. už bude opravdu mortale. Fakt už mě štvou. Vir si dělá v podstatě co chce. Začínám věřit v získání stádni imunity koncem ledna. Je mi líto každé smrti, ale ta k životu neodmyslitelně patří. Chraňme více ohrožené skupiny a nechme lidi žít skoro normálně jako ve Švédsku, kde mají nižší čísla než my,“ napsal ve svém prohlášení.

Na tutéž otázku odpovídal poslanec Pavel Růžička, který zaslal následující odpověď.

„Celá Evropa hledá správnou cestu. To, že se zavírají restaurace vychází z jasného stanoviska hygieniků. Vláda hledá optimální řešení, jak pro podnikatele, tak i pro běžného občana, zaměstnance. Mohu vám sdělit, že naše společnost je neskutečně radikalizovaná, kdy polovička lidí by nejraději nechala vše otevřené, včetně účasti dětí ve školách, a druhá polovička by nejraději všechno zavřela a chce tvrdý lockdown,“ míní poslanec Růžička.

Je to jako chůze po provaze

Pavel Růžička z hnutí ANO podotkl, že situace vlády je obtížná a je podobná manévrování mezi dvěma tábory. „Mezi těmito dvěma skupinami musí vláda neskutečným způsobem balancovat. Nic jednoduššího není, než se přiklonit ke tvrdému lockdownu tak, jako to udělalo Rakousko, Německo, Izrael a Slovensko, ale myslím si, že to zatím v tuto chvíli nikdo nechce, a proto se hledají řešení, které budou fungovat.“

Slabší disciplína

Problém vězí v dodržování nebo porušování nařízeních. „Musíme si upřímně říci, že naši občané nejsou tak disciplinovaní jako občané Německa a Izraele. Neustále hledají kličky, jak daný zákaz obejít. V tom jsme nejspíš na celém světě jedineční. Vždy se najde skupina lidí, kterým nebudeme vyhovovat vůbec nic. Jediné možné řešení, jak z této situace ven, je naší populaci proočkovat tak, jako se to podařilo u dětské obrny, která se zcela vymýtila,“ dodal poslanec.

Poslední kapka

Svůj postoj nám objasnila i poslankyně SPD Monika Jarošová. „Chápu rozladěnost restauratérů. Také si neumím představit, co přinese omezení provozní doby o dvě hodiny tak zásadního. Nejistota, se kterou se restaurace musí potýkat, může být pro mnohé opravdu likvidační.  Bohužel mám pocit, že státní mašinerie si s rebelujícími hostinskými poradí a její sankce budou posledním hřebíkem do rakve,“ vyjádřila se k tématu poslankyně Jarošová.

Podíl viny nese vláda

Monika Jarošová vidí problém v chování čelních představitelů státu. „Bohužel příčinou podobných rebelií je jednoznačně nekoncepčnost vlády a chaos, který do naší společnosti zanesla svou nejednotností a zmatečností. A nyní naši drobní obchodníci postupně krachují a zatímco si zahraniční řetězce mastí kapsu. Jak říkám, nelze se jim divit, protože ten chaos nevnímají jen restauratéři, ale i velký počet občanů,“ uzavřela Jarošová.

Autor: