Dnes

  • Úterý 29. listopadu 2022
  • Svátek má Zina

Ohrožení kvality bydlení se bezprostředně dotýká i občanů Ústeckého kraje

18. 08. 2021

zdroj fota: ilustrační snímek (pixabay.com)

Praha, Ústecký kraj – Varovná čísla obsahuje zpráva iniciativy Za bydlení. V ní její analytik Jan Klusáček číselně vyjádřil, v jakém měřítku jsou ohroženi lidé bydlící v provizorním či vyloženě nevyhovujícím bydlení. Vzhledem ke sktruktuře obyvatel Ústeckého kraje a řadě vyloučených lokalit se zdvižený prst bezprostředně dotýká i Ústeckého kraje.

Zpráva předkládá, jaké obtíže měly v roce 2020 ohrožené skupiny obyvatel Česka. „V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 62 000 domácností. V nich může žít až kolem 166 000 lidí, z nich až 51 000 dětí. Nejhorší je situace v největších městech a také v severních Čechách a na severní Moravě,“ uvedl pro ČTK analytik iniciativy Za bydlení Jan Klusáček.

S vývojem cen bytů a nájmů se stává pětinově ohroženou skupinou senioři. V případě dětí vzniká diskriminační prostředí v přístupu ke vzdělání, tížívá situace se pravděpodobně propíše i do prospěchu a v dosaženém vzdělání. Srovnání s obdobnou zprávou z roku 2018 vyznívá nemile. To bylo v bytové nouzi o osm tisíc méně domácností, žila v nich pouze polovina lidí a přes dvacet tisíc dětí. Zrovna u mladé části populace je nárůst alarmující.

„Vidíme vývoj. Nejsou to ani tak lidé na ubytovnách, jako ve špatných, nevyhovujících bytech. Týká se to také čím dál více seniorů. Kromě bytové nouze je tu ale širší problém nedostupnosti bydlení a ohrožení ztrátou bydlení. Když tyto tři kategorie sečteme, tak je to asi půl milionu domácností, to znamená zhruba každý desátý člověk v České republice,“ řekl ČTK šéf Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák.

Úplně bez střechy nad hlavou je 11 až 17 tisíc osob. V přelidněném bytě či v bytě bez koupelny, kuchyně, tekoucí vody, elektřiny a dalších náležitostí přebývá podle zjištění expertů až 25.000 domácností. Podle údajů zveřejněné zprávy se nejvyšší počty domácností v bytové nouzi týkají největších český měst. Dalším koncentračním bodem Nejvyšší podíl je pak v chudších regionech, tedy v severních Čechách a na severu Moravy.

Autor: Jiří Šlaj