Dnes

  • Středa 5. října 2022
  • Svátek má Eliška

Odklepnuto. Doprava v kraji minus 220 milionů, pětina spojů zanikne

26. 01. 2021

zdroj fota: Krajský úřad

Ústecký kraj – Pondělní krajské zastupitelstvo bylo plné věcných debat. Stěžejním bodem programu byl totiž rozpočet pro rok 2021. Mimo jiné došlo také na diskusi ohledně škrtů ve veřejné dopravě. Ohrožena může být až pětina spojů.

Výtky měl například bývalý radní pro dopravy Jaroslav Komínek (KSČM). „Budete muset hodně vysvětlovat starostům,“ varoval nové politiky ve vedení kraje, které si klade otázku, zda do financování města právě více nezapojit. „Garantujeme, že spoje do škol i do práce zůstanou v celém rozsahu,“ ujistil radní pro ekonomiku Jan Růžička (KDU-ČSL) s tím, že se hledají vnitřní úspory v dopravě, od nájmů přes naftu nebo nákladů na propagaci.

Důvodem je totiž očekávaný propad daňových příjmů. Letos dojde v kapitole veřejné dopravy k seškrtání desetiny rozpočtu, tedy konkrétně 220 milionů korun. Ke škrtům má dojít od července.

Zatímco loni měl odbor dopravy a silničního hospodářství Ústeckého kraje rozpočet 3,156 miliardy korun, letos bude mít 2,748 miliardy. Kraj letos počítá v návrhu rozpočtu se schodkem 770 milionů korun a výpadkem daňových příjmů ve výši 1,2 miliardy korun.

Odbor dopravy má teď intenzivně analyzovat vytíženost spojení před covidem. Má v merku i to, zda někde vedle sebe zbytečně nejezdí vlaky a autobusy.  Podle Komínka je ale v některých oblastech dopravní obslužnost poddimenzovaná. Zmínil například zónu Triangl.

Hejtman ale mírnil vášně a ujistil, že kvůli propadu tržeb dopravců v nouzovém stavu bude kraj od státu požadovat zvláštní kompenzace. Nátlak na stát zahájila již minulá garnitura.  „Běží několik dopisů, které jdou přímo na vládu, přímo k premiérovi,“ uvedl Schiller.

Škrty se netýkají jen dopravy, ale jdou napříč odbory včetně kanceláře hejtmana.

Neškrtá se jen, ale také přidává

Nejen škrty. Také jsme svědky pozitivnějších změn. Kraj hodlá investovat stovky milionů korun do oprav svých škol včetně ústeckého gymnázia, ale i rekonstrukci sociálních zařízení nebo opravy mostu v Roudnici n. L. Kraj také počítá i s nákupem nemocnice v Litoměřicích.

„Celkem 318 milionů půjde do Krajské zdravotní, další příspěvky ostatním, menším špitálům v regionu. Severočeské divadlo opery a baletu dostane 33 milionů korun, dalších 10 milionů Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě,“ uvádí Denik.cz.

Autor: ps