Dnes

  • Čtvrtek 19. ledna 2023
  • Svátek má Doubravka

Vláda rozhodla o ukončení nouzového stavu. Otevřou se okresy

07. 04. 2021

ilustrační foto

Dvanáctého dubna skončí nouzový stav, toto bylo oznámeno na tiskové konferenci po jednání vlády konané tento týden. V České republice platí nouzový stav s přestávkami od 5. října 2020, s jeho ukončením čeká obyvatele řada rozvolnění. Otevřou se okresy, zoologické zahrady i papírnictví. Žáci základních škol se pomalu vrátí do lavic a zákaz vycházení v nočních hodinách se zruší. Co dalšího se s ukončeným nouzovým stavem mění?

Školství

Jedním z nejdiskutovanějších témat je návrat žáků do škol. Základní, střední i vysoké školy musely přejít na distanční výuku chvíli po začátku roku, v tomto režimu musely fungovat necelých sedm měsíců. Od 12. dubna se tedy pro některé žáky školy otevřou alespoň v rámci rotační výuky. Pro zúčastnění na presenční výuce v základních školách bude nutné podstoupit antigenní testy, které se momentálně rozvážejí do krajů ze státních hmotných rezerv tak, aby je měly školy k dispozici nejpozději ve čtvrtek. Žáci budou mít povinnost nosit chirurgickou roušku na celém pozemku školy, mateřských škol, které otevřou své poslední ročníky, se toto nařízení netýká. O návratu studentů středních a vysokých škol se bude rozhodovat následující týden, 19. dubna, a to podle vývoje situace.

Provoz nemocnic

Nově se bude v nemocnicích spolu s koordinátorem JIP rozhodovat o tom, kolik lze uvolnit lůžek pro péči jiných, než Covid pozitivních pacientů. Postupně by se tak mělo vrátit ke standardnímu provozu. Pokud se bude situace nadále pozitivně vyvíjet, nemocnice budou schopné ošetřovat i případy, které nejsou označeny jako neodkladné.

Obchody a služby

Změny ve funkčnosti obchodů a služeb jsou minimální. V návaznosti na otevření škol se otevřou papírnictví, prodejny dětského oblečení a obuvi. Dále bude umožněn provoz prádelen, čistíren a obchodů s náhradními díly pro dopravní prostředky. Jelikož se zruší zákaz nočního vycházení, otevírací doba obchodů se tak prodlouží od 6:00 do 22:00. Zoologické a botanické zahrady budou od příštího týdne také v provozu, přístupné budou ale jen venkovní exponáty. 

Pohyb osob

S nouzovým stavem končí zákaz pohybu mezi okresy, omezení nočního vycházení a zákaz shromažďování. Doposud se mohly setkávat jen dvě osoby, od 12. dubna se bude číslo postupně navyšovat. Prozatímní schválený počet osob na hromadných akcích konaných od příštího týdně je deset osob ve vnitřních prostorách a dvacet venku. Povinnost nošení ochrany respiračního ústrojí, v tomto případě respirátoru, je stále v platnosti i po skončení nouzového stavu.

Dnes již bývalý ministr zdravotnictví, Jan Blatný, na konci tiskové konference zhodnotil pozitiva dodržování opatření a žádal tak občany o trpělivost v rozvolňování: „A jenom všechny poprosím jako ministr zdravotnictví, abychom se i přesto nadále chovali zodpovědně a abychom si všichni uvědomili, že teď, když už nejsme skoro v cílové rovince, ale jsme v cílové rovince, tak abychom to neuspěchali a abychom si nezadělali na nějaký problém, protože našlápnuto máme velmi dobře.“

Autor: