Dnes

  • Čtvrtek 1. prosince 2022
  • Svátek má Iva

Od králíkárny až po televizi. V nabídce děčínského portálu za odvoz skončil už i exprimátor

23. 04. 2021

redakce

Občané Děčína už vědí, jak naložit s nevyužívanými věcmi. Jakékoliv zboží, které je již v nějaké domácnosti nepotřebné, ale zároveň jej nechtějí vozit na skládku, mohou darovat zdarma přes portál Daruj za Odvoz na stránkách Daruj.mmdecin.cz. K přidání předmětu do systému stačí pouze adresa vyzvednutí, pár produktových fotografií a kontakt. Fantazii se ale meze nekladou, lze darovat cokoliv od elektroniky, přes nábytek po psací stroj. Stránka se zdárně rozbíhá

Obyvatelé Děčína tak mohou darovat téměř cokoliv a na výběr mají hned z několika kategorií. Momentálně se na portálu nabízí zboží od televize až po králíkárnu. Pro vyzvednutí stačí jen jméno, e-mailová adresa a zpráva pro darovatele. Celý tento proces je zdarma jak pro darovatele, tak příjemce. V srpnu minulého roku využil jeden z občanů té možnosti, že darovat lze cokoliv, a nabídl tak exprimátora Děčína Jaroslava Hroudu. „Nabízím za odvoz nebo výměnu za lepší model postaršího primátora. Při rychlém jednání mohu nabídnout ještě dva méně výkonné náměstky,“ znělo v inzerátu. Nakonec byl tento inzerát smazán správcem, ale bývalý primátor nabídku přijal se vtipem.

Iniciativu město založilo na vlastní pěst v rámci města Děčín, ale tento nápad se zalíbil i občanům z Ústí nad Labem. Z vedlejšího města si může zájemce odvézt například křeslo, stolek, nebo pohovku. Celá iniciativa se ztotožňuje s předchozím konceptem, který v Děčíně existoval v rámci společnosti Nevyhazujto.cz, která má působnost po celé ČR. Smyslem je, dávat věcem druhou šanci, a zamezit tak zbytečnému vyhazování, a zároveň tak pomoci těm, kteří si případné předměty nemohou dovolit za nákupní ceny.

Nejen v Děčíně tento second-hand proces funguje. V rámci Ústeckého kraje je možné udat nechtěné předměty ve všech velkých městech, slouží k tomu na celorepublikové platformy. Čistě městský portál funguje pro Ústecko prozatím jen v Děčíně.

Autor: