Dnes

  • Pátek 9. prosince 2022
  • Svátek má Vratislav

Očkovaných proti covidu se nakazí promile. Tři čtvrtiny nově nakažených neměli v těle vakcínu

10. 08. 2021

zdroj fota ilustrační obrázek (pixabay.com)

Praha, Ústecký kraj – V České republice už má obě dávky vakcíny proti koronaviru přes pět milion lidí. Podle údajů Ústavu zdravotnických studií a statistiky (ÚZIS) se z celkového počtu očkovaných dvěma dávkami nově nakazilo koronavirem 4570 občanů ČR.

Stoprocentní ochrana proti koronaviru není, ale výrazně přispět k ochraně zdraví mohou občané ČR v případě, že mají aplikované dvě dávky vakcíny. Vyplývá to z vyjádření ředitele ÚSIZ Ladislava Duška pro ČTK. „Mezi nově nakaženými je od července průměrně 75 procent neočkovaných. Mezi nakaženými neočkovanými i mezi nakaženými po očkování převažují mladí lidé a lidé nižšího středního věku. Nákazy seniorů se pohybují pod desítkou případů denně,“ uvedl pro Českou tiskovou kancelář Dušek.

Mezi očkovanými dvěma dávkami je statisticky 0,9 promile nově nakažených. U lidí, kteří mají podanou jednu vakcínu se číslo vyšplhalo přes 23 000. Ladislav Dušek vysvětlil, že růst je spojený především s tím, že narůstá počet očkovaných. Proto je nárůst v absolutních číslech, vliv má také faktor, že narůstá doba po očkování u dříve očkovaných.

Očkování jako ochrana

Údaje, které má ÚZIS k dispozici jsou dokladem toho, že v případě absence vakcíny a očkování by situace byla mnohem horší. „Od července pouze u 7,7 procenta seniorů nakažených po očkování byl hlášen těžký průběh, v přepočtu na celou kohortu nakažených po očkování je to méně než 2,2 procenta,“ doplnil Dušek.

 

 

Autor: Jiří Šlaj