Dnes

  • Sobota 10. prosince 2022
  • Svátek má Julie

Očkování v domovech seniorů: Část zaměstnanců se bojí, některá zařízení na vakcínu teprve čekají

26. 02. 2021

zdroj fota: pixabay.com

Ústecký kraj – Očkování a zase očkování. Pro mnohé znamená světlo na konci tunelu z této už rok trvající neutěšené situace. Klíčové proto je mít jednak ochotu lidí, tak předně dostatek vakcín. Ani jedno ale není v této chvíli dostatečné. U domovů pro seniory v Ústeckém kraji se zájem mezi personálem pohybuje mezi 40 a 80 procenty a část domovů na vakcínu dokonce teprve čeká.

Právě domovy seniorů jsou klíčové. Podle vakcinologů má vakcína ochránit před zvýšeným rizikem šíření viru nejen zaměstnance, ale právě také jejich svěřence. V Ústeckém kraji očkování zaměstnanců zařízení sice probíhá, nicméně zájem a přístup personálu se různí.

Například v Domově pro seniory Písečná v Chomutově se počítá s celkem výraznou proočkovaností. „Naočkováno budeme mít 80 % zaměstnanců,“ říká podle serveru Denik.cz Alena Tölgová, ředitelka Sociálních služeb Chomutov s tím, že stejný počet platí i pro klienty. První dávku tam postupně zaměstnanci dostávají právě v těchto dnech.

V Děčíně se ještě ani nezačalo

Ne vždy je ale zájem tak vysoký. Menší poptávku ilustruje například děčínský dům pro seniory. Tam vakcíny ještě ani dokonce nemají.  „Zatím neočkujeme ani zaměstnance, ani klienty. Čeká se na vakcíny. Zájem mezi personálem je podle našich průzkumů zhruba 40 %,“ uvedla Lenka Plicková, ředitelka Centra sociálních služeb v Děčíně s tím, že se čísla možná ještě zvednou. Podle svých slov lidé mají z očkování strach.  „Část zaměstnanců má ale z očkování obavy, bojí se, nevěří mu. Informovali jsme je, osvětu jsme dělali. Je to dobrovolné, uvidíme,“ dodala v souvislosti Plicková.

Vysoký zájem ze strany důchodců pak  lze zaznamenat v Domově pro seniory Bukov v Ústí nad Labem. „Zájem mezi klienty byl zhruba 90 %, mezi zaměstnanci zhruba 45 %,“ uvedla Věra Vonková, ředitelka domova.  Podle ní by bylo jistě pozitivnější, kdyby ale zaměstnanci měli větší zájem. Podle serveru Denik.cz také upozornila, že pak může nastat problém nedostatku personálu, když neočkovaní budou muset do karantény.

Vakcinace personálu v pobytových zařízeních začala v lednu a stále pokračuje. Domovy se očkují postupně. Tempo je však závislé na dostatku vakcín, kterých je stále nedostatek. Někde proto ještě ani nezačali.

Autor: ps